moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obama czeka z wojną na raport ONZ

Jeśli inspektorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych znajdą dowody na użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku, prezydent USA najprawdopodobniej zdecyduje o interwencji militarnej w Syrii. Syryjskie MSZ zapowiada, że mimo groźby ataku z zagranicy, armia rządowa będzie nadal prowadzić działania wojenne przeciwko rebeliantom.

Dzisiejszy „Washington Post” napisał, że prezydent Barack Obama „rozważa działania militarne wobec Syrii, ale bez głębszego angażowania się w wojnę domową w tym kraju”. Oznacza to, że operacja wojskowa w Syrii trwałaby najwyżej dwa dni. Według informatorów gazety, wojsko wykorzystałoby bombowce dalekiego zasięgu i rakiety odpalane z okrętów.

Ostateczną decyzję o użyciu wojsk Amerykanie podejmą jednak dopiero po ujawnieniu raportu międzynarodowych ekspertów, którzy z ramienia ONZ szukają dowodów na użycie broni chemicznej przez wojska Basara el-Asada. Obama chce też, by na przeprowadzenie interwencji zgodzili się kongresmeni. Trzecim warunkiem jest znalezienie uzasadnienia do interwencji w prawie międzynarodowym.

Obama uzależnia też interwencję od wsparcia europejskich sojuszników. Administracja amerykańska prowadzi rozmowy w tej sprawie, m.in. z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem, australijskimi dyplomatami. Według prasy brytyjskiej do ataku przygotowuje się marynarka wojenna. Wojskowi mają już wyznaczać cele w Syrii, które zostałyby zbombardowane pociskami manewrującymi. Okręt atomowy, z którego można odpalić rakiety, jest już na wodach sąsiadujących z Syrią. Z kolei w bazie RAF na Cyprze, znajdującej się zaledwie o 200–300 kilometrów od Syrii, mają się pojawić dodatkowe samoloty bojowe. Na Morzu Śródziemnym odbywają się także ćwiczenia zespołu szybkiej interwencji Royal Navy. W manewrach biorą udział desantowy okręt-dok HMS Bulwark, lotniskowiec śmigłowcowy HMS Illustrious oraz fregaty HMS Westminster i HMS Montrose.

Syryjski minister spraw zagranicznych, Walid El-Mualim, zapowiedział, że „pomimo groźby ataku z zagranicy, armia rządowa będzie nadal prowadzić działania wojenne przeciwko rebeliantom”. – Jeżeli celem ataku jest ustalenie równowagi militarnej między siłami rządowymi, rebeliantami, to jest to złudzenie Zachodu – mówił Walid el-Mualim. Dodał, że interwencja Zachodu będzie w interesie grup powiązanych z Al-Kaidą.

Tymczasem w Syrii rozpoczęli pracę inspektorzy ONZ. Mają oni zbadać, czy w ubiegłotygodniowym ataku na przedmieścia Damaszku użyto broni chemicznej, a jeśli tak, to która z walczących stron jest za to odpowiedzialna. Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii i Francji twierdzi, że znalazł już dowody świadczące o tym, że za atakiem, w którym według różnych danych zginęło od 600 do 1300 osób, stały wojska wierne Basarowi El-Asadowi. – Dotychczasowe informacje, w tym nagrania wideo i zeznania zebrane w terenie, dowodzą, że „w Syrii użyta została broń chemiczna” – przekonywał sekretarz stanu USA John Kerry. Zaprzeczają temu dyplomaci rosyjscy. Ich zdaniem odpowiedzialność za atak ponoszą rebelianci. Władimir Putin podczas rozmowy z premierem Davidem Cameronem powiedział, że nie ma dowodów na to, że syryjski reżim w zeszłym tygodniu użył broni chemicznej – poinformował rzecznik Camerona. Różnice zdań między USA a Rosją na temat sytuacji w Syrii i możliwych rozwiązań sprawiły, że odwołano spotkanie między dyplomatami obu tych państw. Rozmowy o Syrii miały się odbyć jutro w Hadze.

Źródło: Gazeta.pl/tvn24

JT

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Hiszpański palimpsest
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO