moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obama czeka z wojną na raport ONZ

Jeśli inspektorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych znajdą dowody na użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku, prezydent USA najprawdopodobniej zdecyduje o interwencji militarnej w Syrii. Syryjskie MSZ zapowiada, że mimo groźby ataku z zagranicy, armia rządowa będzie nadal prowadzić działania wojenne przeciwko rebeliantom.

Dzisiejszy „Washington Post” napisał, że prezydent Barack Obama „rozważa działania militarne wobec Syrii, ale bez głębszego angażowania się w wojnę domową w tym kraju”. Oznacza to, że operacja wojskowa w Syrii trwałaby najwyżej dwa dni. Według informatorów gazety, wojsko wykorzystałoby bombowce dalekiego zasięgu i rakiety odpalane z okrętów.

Ostateczną decyzję o użyciu wojsk Amerykanie podejmą jednak dopiero po ujawnieniu raportu międzynarodowych ekspertów, którzy z ramienia ONZ szukają dowodów na użycie broni chemicznej przez wojska Basara el-Asada. Obama chce też, by na przeprowadzenie interwencji zgodzili się kongresmeni. Trzecim warunkiem jest znalezienie uzasadnienia do interwencji w prawie międzynarodowym.

Obama uzależnia też interwencję od wsparcia europejskich sojuszników. Administracja amerykańska prowadzi rozmowy w tej sprawie, m.in. z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem, australijskimi dyplomatami. Według prasy brytyjskiej do ataku przygotowuje się marynarka wojenna. Wojskowi mają już wyznaczać cele w Syrii, które zostałyby zbombardowane pociskami manewrującymi. Okręt atomowy, z którego można odpalić rakiety, jest już na wodach sąsiadujących z Syrią. Z kolei w bazie RAF na Cyprze, znajdującej się zaledwie o 200–300 kilometrów od Syrii, mają się pojawić dodatkowe samoloty bojowe. Na Morzu Śródziemnym odbywają się także ćwiczenia zespołu szybkiej interwencji Royal Navy. W manewrach biorą udział desantowy okręt-dok HMS Bulwark, lotniskowiec śmigłowcowy HMS Illustrious oraz fregaty HMS Westminster i HMS Montrose.

Syryjski minister spraw zagranicznych, Walid El-Mualim, zapowiedział, że „pomimo groźby ataku z zagranicy, armia rządowa będzie nadal prowadzić działania wojenne przeciwko rebeliantom”. – Jeżeli celem ataku jest ustalenie równowagi militarnej między siłami rządowymi, rebeliantami, to jest to złudzenie Zachodu – mówił Walid el-Mualim. Dodał, że interwencja Zachodu będzie w interesie grup powiązanych z Al-Kaidą.

Tymczasem w Syrii rozpoczęli pracę inspektorzy ONZ. Mają oni zbadać, czy w ubiegłotygodniowym ataku na przedmieścia Damaszku użyto broni chemicznej, a jeśli tak, to która z walczących stron jest za to odpowiedzialna. Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii i Francji twierdzi, że znalazł już dowody świadczące o tym, że za atakiem, w którym według różnych danych zginęło od 600 do 1300 osób, stały wojska wierne Basarowi El-Asadowi. – Dotychczasowe informacje, w tym nagrania wideo i zeznania zebrane w terenie, dowodzą, że „w Syrii użyta została broń chemiczna” – przekonywał sekretarz stanu USA John Kerry. Zaprzeczają temu dyplomaci rosyjscy. Ich zdaniem odpowiedzialność za atak ponoszą rebelianci. Władimir Putin podczas rozmowy z premierem Davidem Cameronem powiedział, że nie ma dowodów na to, że syryjski reżim w zeszłym tygodniu użył broni chemicznej – poinformował rzecznik Camerona. Różnice zdań między USA a Rosją na temat sytuacji w Syrii i możliwych rozwiązań sprawiły, że odwołano spotkanie między dyplomatami obu tych państw. Rozmowy o Syrii miały się odbyć jutro w Hadze.

Źródło: Gazeta.pl/tvn24

JT

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
Cougary dla Wojska Polskiego
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Harduny dla strażaków?
Nocny szturm na polską granicę
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Dowódca generalny na granicy
Bryza na południowej flance
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Słowo jak odcisk palca
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Reforma administracji wojskowej
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wojskowa politechnika świętuje
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Nastał dzień krwi i chwały…
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Course on Diplomacy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Legioniści wkraczają do Warszawy
Polskie wyrzutnie Wisły
Żołnierz ranny na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Niemiec z Goździkiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Oczy na wschodnią flankę
Orlik po raz dziesiąty
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Na straży polskich rubieży
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Nowy stopień w siłach zbrojnych
F-16 lecą na Litwę
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W BBN o sytuacji na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
SOMA dla specjalsów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Tumak ’21” na finiszu
Podchorążowie na posterunku
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Mecz z mistrzem!
W jedynym słusznym kierunku
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Śladem „białych kurierów”
Zespół NATO na bojowo
Mielec wraca do odrzutowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO