Dotknięcie „żywej” historii, muzyczna podróż sentymentalna – to co się działo 24 sierpnia w Sieradzu podsumować można na wiele sposobów. Było dużo wojskowości – dawnej i współczesnej, a także dużo ponadczasowej piosenki żołnierskiej.
W sobotnie popołudnie, w Sieradzkim Parku Staromiejskim odbyła się piąta edycja widowiska historyczno-artystycznego „W przededniu wojny – Sieradz ’39” . Impreza zainaugurowała 3-etapowy projekt „Szlakiem bojowym strzelców kaniowskich ‘39”, który ma na celu upowszechnianie wiedzy związanej z kampanią wrześniową – szlakiem bojowym, przebiegającym m.in. przez miejscowości: Sieradz, Beleń, Strońsko, Zapolice i Mszczonów.
Pierwszy etap projektu „W przededniu wojny – Sieradz ‘39” jest organizowany od pięciu lat przez 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia, Kuratorium Oświaty w Łodzi – delegaturę w Sieradzu, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, Urząd Miasta Sieradza i Stowarzyszenie Przyjaciół 15 SBWD. Główny cel imprezy to upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Wojska Polskiego, promocja tradycji orężnych oraz talentu młodych ludzi wrażliwych na piękno sztuki. Patronat honorowy nad widowiskiem przyjął dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON oraz łódzki kurator oświaty.
Przy dźwiękach najpiękniejszych pieśni i piosenek wojskowych cofnęliśmy się kilkadziesiąt lat wstecz – do sierpnia 1939 roku. Obok historii stanęła współczesność. W parku funkcjonowało żołnierskie obozowisko, gdzie prezentowały się grupy rekonstrukcji historycznej i sieradzkie wojsko. Mieszkańcy mieli możliwość zaczerpnąć wiedzy zarówno na temat historii oręża, jak i współczesnego wizerunku wojska polskiego, służby przygotowawczej i Narodowych Sil Rezerwowych. Oczywiście, na wszystkich czekała smaczna, żołnierska grochówka.
Tegorocznej edycji towarzyszył V Przegląd Piosenki Żołnierskiej „Pieśń popłynie z nadwarciańskim echem”. Na scenie zaprezentowało się 19 wokalistów, których występy oceniało jury w składzie: przewodniczący – mjr Mirosław Rytel (dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej WP), członkowie – Kamil Kałuża (laureat „Szansy na sukces”, uczestnik programu „Bitwa na głosy”, laureat wielu ogólnopolskich festiwali) oraz mjr Andrzej Bubek z 15 SBWD.
Komisja konkursowa przyznała 4 tytuły laureata i 3 wyróżnienia.
W kategorii szkół ogólnodostępnych
grupa wiekowa do lat 13
tytuł laureata – Paulina Grohman z Zespołu Szkół w Szadku
grupa wiekowa 14–19
tytuł laureata – Natalia Mania
wyróżnienie – Joanna Pęczek z LO w Błaszkach
W kategorii ośrodków kultury
grupa wiekowa do lat 13
tytuł laureata – Milena Grabowska z CK w Błaszkach
wyróżnienie – Natalia Sroczyńska z CK w Błaszkach
grupa wiekowa 14–19 lat
tytuł laureata – Dominika Kęsiak z Klubu 15 SBWD
wyróżnienie – Patrycja Plichta z CK w Błaszkach
Ponadto uczestnicy zostali wyróżnieni nagrodami specjalnymi przez łódzkiego kuratora oświaty, organizatorów i zaproszonych gości.
Widowisko zwieńczył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego, który wzbudził duży entuzjazm i aplauz publiczności.
Drugi etap projektu odbędzie się 7 września w Beleniu. Będzie to wspaniałe widowisko historyczne, nawiązujące do walk obronnych na linii Warty i Widawki z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Trzeci, ostatni etap, odbędzie się w podwarszawskim Mszczonowie, z okazji rocznicy zwycięskiej bitwy mszczonowskiej.
Dziękujemy artystom z Orkiestry Reprezentacyjnej WP im. gen. Józefa Wybickiego za uświetnienie widowiska wspaniałą oprawą muzyczną.
Za udział w widowisku dziękujemy również:
- SRH „Strzelcy Kaniowscy”
- 25 Pułkowi Artylerii Lekkiej z Kalisza
- Klubowi Jeździeckiemu w Stobnie
- GRH „Żelazny Orzeł”
- GRH „Strzelcy” im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich
- Jednostce strzeleckiej Strzelec ze Zduńskiej Woli.
Źródło: Beata Michalska
autor zdjęć: Agnieszka Sobczak
komentarze