− Po raz kolejny odwiedzam Polskę. Jest ona bliska mojemu sercu. Mam tu wielu kolegów oficerów − powiedział dowódca Narodowych Sił Obrony Republiki Estonii, gen. dyw. Riho Terras, przebywający na zaproszenie szefa SG WP z oficjalną wizytą w Polsce.
Podczas spotkania, które odbyło się 26 sierpnia br. w Sztabie Generalnym WP, rozmawiano m.in. o rozwoju polsko-estońskiej współpracy wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem udziału w ćwiczeniach, szkoleń JTAC (Joint Terminal Attack Controller) oraz współpracy wyższych uczelni wojskowych. Poruszono także zagadnienia sojuszniczej misji ,,Air Policing” oraz bezpieczeństwa cybernetycznego. Strona polska podzieliła się swoimi doświadczeniami z procesu transformacji sił zbrojnych.
Dowódca Narodowych Sił Obrony Republiki Estonii wyraził zainteresowanie udziałem estońskich obserwatorów w kluczowym dla polskich sił zbrojnych ćwiczeniu pk. ,,Anakonda”.
W dalszej części wizyty estoński gość odwiedzi Dowództwo Operacyjne, Dowództwo Wojsk Specjalnych, a następnie Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu.
*****
Polsko-estońska współpraca wojskowa odbywa się w formule dwustronnej, regionalnej oraz sojuszniczej. 27.02.2013 r. podpisana została nowa umowa o współpracy obronnej oraz dokument ramowy na lata 2013–2016 (Framework Agreement i Framework Paper for Bilateral Defence Cooperation).
Współpraca na poziomie Wojsk Lądowych opiera się na wymianie doświadczeń w obszarze planowania i prowadzenia operacji psychologicznych, a także doświadczeń wynikających z udziału w obszarze funkcjonowania Grup Bojowych UE oraz ćwiczeń wojskowych. Kontakty Sił Powietrznych oscylują wokół problematyki wdrażania programu BALTNET (System Nadzorowania Przestrzeni Powietrznej Państw Bałtyckich, mający na celu zapewnienie kompatybilności z odpowiednimi systemami państw zachodnich oraz systemem NATO). Polska pełni w nim rolę państwa wspierającego. Współpraca w tym obszarze obejmowała szkolenia z zakresu organizacji i działania systemu ratownictwa lotniczego z uwzględnieniem rejonów nadmorskich, zapoznanie z systemem szkolenia i pełnienia dyżurów oraz pokaz podstawowego sprzętu i wyposażenia specjalistycznego.
Bardzo ważnym i priorytetowym dla Polski obszarem współpracy z Estonią jest udział w natowskiej misji „Air Policing”. Zgodnie z Decyzją Komitetu Wojskowego NATO oraz Koncepcją Obrony Powietrznej nowych państw członkowskich, państwa Sojuszu otrzymały zadanie prowadzenia misji „Air Policing” na terytorium państw bałtyckich. Misja „Air Policing”, w obszarze państw bałtyckich, pełniona jest od 2004 r. przez siły wydzielone z państw sojuszniczych do czasu uzyskania własnych zdolności operacyjnych przez kraje bałtyckie.
Siły Powietrzne RP zaangażowane są również w zaawansowane szkolenie „Baltic Region Training Event” (BRTE), w którym udział biorą państwa angażujące swoje siły i środki na rzecz NATO Integrated Air Defence System (NATINADS).
BRTE ma na celu podniesienie interoperacyjności jednostek lotniczych, doskonalenie procedur dowodzenia i kontroli (Air Command & Control – C2) oraz zaprezentowanie solidarności NATO z republikami bałtyckimi (Estonii. Litwy, Łotwy). Współpraca wojskowa Marynarki Wojennej RP z Siłami Morskimi Republiki Estonii jest intensywna. Regularnie odbywają się spotkania dowódców oraz specjalistów obu stron.
Kontakty związane są m.in. z programem regionalnego bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego (BALTRON), w którym Polska uczestniczy jako państwo wspierające. Inną formą współpracy jest systematyczny udział w realizowanych ćwiczeniach typu PASSEX, MCM i SAREX. Istotnym elementem współpracy pozostaje współdziałanie, w ramach ćwiczenia pk. „BALTOPS”, organizowanego przez stronę amerykańską. Niszczyciele min Marynarki Wojennej RP uczestniczą również w corocznej operacji oczyszczania z przedmiotów niebezpiecznych pochodzenia militarnego pk. „Open Spirit”. Operacja ta jest prowadzona pod auspicjami programu „Partnerstwa dla Pokoju” na wodach terytorialnych Estonii, Litwy i Łotwy. Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP regularnie uczestniczą we wszystkich edycjach najważniejszego ćwiczenia 3 państw bałtyckich (3PB) z zakresu HNS pk. „Baltic Host” (BH).
Źródło: Zespół Prasowy SGWP
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński
komentarze