Wizyta ministra obrony Wietnamu w Polsce
- Chciałbym podkreślić, że Polska przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju relacji z Wietnamem. Jednym z takich ostatnich przykładów było podpisanie podczas wizyty premiera D. Tuska we wrześniu 2010 r. międzyresortowej umowy o współpracy w dziedzinie obronności - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Wietnamu generałem Phung Quang Thanh'em.
Głównymi tematami rozmów podczas spotkania, które odbyło się 12 sierpnia w Warszawie były m.in. wzajemne wojskowe relacje dwustronne i wielostronne, a także możliwości wzmocnienia współpracy w dziedzinach edukacji obronnej i bezpieczeństwa.
W trakcie rozmowy minister obrony Wietnamu złożył na ręce ministra Siemoniaka podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę, jaką strona polska zapewniła Wietnamowi w czasie walk o zjednoczenie i wyzwolenie państwa. - Nasza współpraca sięga dziesięcioleci, kiedy Polska zaoferowała nam swoją pomoc w trudnym dla nas czasie. (...) dziś Wietnam bardzo ceni sobie pozycję Polski w Europie i uważamy was za strategicznego partnera w kontaktach międzynarodowych. (...) Stąd m.in. chciałbym dziś przedstawić pomysły i rozwiązania, które pozwolą nam wzmocnić współpracę w obszarze obrony narodowej" - powiedział minister Phung Quang Thanh.
Minister Siemoniak podczas spotkania podkreślał, iż istnieje wiele płaszczyzn, na których możliwe jest zarówno rozwinięcie, jak i pogłębienie współpracy pomiędzy resortami. Jedną z takich dziedzin jest edukacja. Obaj ministrowie zgodzili się, że trwająca już współpraca w tej dziedzinie przynosi obustronne korzyści i należy ją rozwijać. Polska zaoferowała stronie wietnamskiej intensyfikację wymiany studentów - oficerów i zwiększenie ich liczby np. podczas szkoleń prowadzonych w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Minister Siemoniak, proponując wymianę doświadczeń dotyczącą udziału w misjach pokojowych, odniósł się do deklaracji rządu i ministerstwa obrony Wietnamu mówiącej o udziale żołnierzy wietnamskich od 2014 roku w międzynarodowych misjach pokojowych pod auspicjami ONZ. - Z dużą satysfakcją odnotowuję deklarację płynącą z ministerstwa obrony dotyczącą udziału Wietnamu po 2014 roku w misjach pokojowych. Wiem, że to bardzo pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek sił zbrojnych. Jesteśmy gotowi na poszerzenie współpracy w tej dziedzinie - dodał minister Siemoniak.
- Bardzo wysoko oceniamy rolę Polski w działaniach na rzecz pokoju, m.in. jej udział w misjach ONZ. (...) Ponieważ sami aktywnie zamierzamy się włączyć w te działania, jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę i będziemy także prosili o kolejną wymianę doświadczeń na tym polu - powiedział minister Phung Quang Thanh.
Jednym z obszarów wymiany doświadczeń - jak podkreślił minister obrony Wietnamu - mogłaby być w przyszłości edukacja związana z budową okrętów, elektroniką oraz bezpieczeństwem sieci. Bardzo ważne dla obu stron jest także wzmacnianie współpracy na poziomie przemysłu obronnego.
Obaj ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy zarówno na szczeblach sztabów generalnych i dowództw, jak i pomiędzy oficerami jednostek liniowych i przedstawicielami instytucji wojskowych. Ministrowie rozmawiali również o poszerzeniu współpracy technicznej.
Podczas rozmowy szef resortu obrony Wietnamu poinformował także o kończącym się procesie ustanowienia w Warszawie ataszatu obrony, którego działalność na pewno przyczyni się do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy naszymi krajami.
Jednym z tematów rozmów była również sytuacja bezpieczeństwa w regionie. - Polska bardzo wysoko ocenia postawę i praktykę Wietnamu, która sprzyja pokojowi.(...) Z dużym zadowoleniem obserwujemy wewnętrzne przemiany i wzrost znaczenia państwa w tej części Azji - powiedział na zakończenie minister Tomasz Siemoniak.
W spotkaniu, które odbyło się 12 sierpnia w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł i dowódca operacyjny SZ gen. dyw. Marek Tomaszycki.
W trakcie rozmowy minister obrony Wietnamu złożył na ręce ministra Siemoniaka podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę, jaką strona polska zapewniła Wietnamowi w czasie walk o zjednoczenie i wyzwolenie państwa. - Nasza współpraca sięga dziesięcioleci, kiedy Polska zaoferowała nam swoją pomoc w trudnym dla nas czasie. (...) dziś Wietnam bardzo ceni sobie pozycję Polski w Europie i uważamy was za strategicznego partnera w kontaktach międzynarodowych. (...) Stąd m.in. chciałbym dziś przedstawić pomysły i rozwiązania, które pozwolą nam wzmocnić współpracę w obszarze obrony narodowej" - powiedział minister Phung Quang Thanh.
Minister Siemoniak podczas spotkania podkreślał, iż istnieje wiele płaszczyzn, na których możliwe jest zarówno rozwinięcie, jak i pogłębienie współpracy pomiędzy resortami. Jedną z takich dziedzin jest edukacja. Obaj ministrowie zgodzili się, że trwająca już współpraca w tej dziedzinie przynosi obustronne korzyści i należy ją rozwijać. Polska zaoferowała stronie wietnamskiej intensyfikację wymiany studentów - oficerów i zwiększenie ich liczby np. podczas szkoleń prowadzonych w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Minister Siemoniak, proponując wymianę doświadczeń dotyczącą udziału w misjach pokojowych, odniósł się do deklaracji rządu i ministerstwa obrony Wietnamu mówiącej o udziale żołnierzy wietnamskich od 2014 roku w międzynarodowych misjach pokojowych pod auspicjami ONZ. - Z dużą satysfakcją odnotowuję deklarację płynącą z ministerstwa obrony dotyczącą udziału Wietnamu po 2014 roku w misjach pokojowych. Wiem, że to bardzo pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek sił zbrojnych. Jesteśmy gotowi na poszerzenie współpracy w tej dziedzinie - dodał minister Siemoniak.
- Bardzo wysoko oceniamy rolę Polski w działaniach na rzecz pokoju, m.in. jej udział w misjach ONZ. (...) Ponieważ sami aktywnie zamierzamy się włączyć w te działania, jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę i będziemy także prosili o kolejną wymianę doświadczeń na tym polu - powiedział minister Phung Quang Thanh.
Jednym z obszarów wymiany doświadczeń - jak podkreślił minister obrony Wietnamu - mogłaby być w przyszłości edukacja związana z budową okrętów, elektroniką oraz bezpieczeństwem sieci. Bardzo ważne dla obu stron jest także wzmacnianie współpracy na poziomie przemysłu obronnego.
Obaj ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy zarówno na szczeblach sztabów generalnych i dowództw, jak i pomiędzy oficerami jednostek liniowych i przedstawicielami instytucji wojskowych. Ministrowie rozmawiali również o poszerzeniu współpracy technicznej.
Podczas rozmowy szef resortu obrony Wietnamu poinformował także o kończącym się procesie ustanowienia w Warszawie ataszatu obrony, którego działalność na pewno przyczyni się do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy naszymi krajami.
Jednym z tematów rozmów była również sytuacja bezpieczeństwa w regionie. - Polska bardzo wysoko ocenia postawę i praktykę Wietnamu, która sprzyja pokojowi.(...) Z dużym zadowoleniem obserwujemy wewnętrzne przemiany i wzrost znaczenia państwa w tej części Azji - powiedział na zakończenie minister Tomasz Siemoniak.
W spotkaniu, które odbyło się 12 sierpnia w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł i dowódca operacyjny SZ gen. dyw. Marek Tomaszycki.
Źródło
: Bogumiła Piekut
PZ
autor zdjęć: Seweryn Sołtys
Elektronika dla obrony powietrznej
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski wkład w operację „Overlord”
Ratunek na polu walki
PKW Irak zostaje w Jordanii
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Równanie z „Iksem”
Zełenski traci Order Orła Białego?
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
AMW oferuje mieszkania
Ważne decyzje w Brukseli
Powietrzne cysterny dla Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Musztra i marsz ubezpieczony
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Przerzut Abramsów do Lublina
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Atak w Porcie Elbląg
Kraków zaprosił weteranów
Marsz gąsienicowych kolumn
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Szermierze i pięściarki na podium
Śmierć w sercu Azji
Sportowe jubileusze
Koło zamachowe gospodarki
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Niebo bez dominacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Wojna pod lupą
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Mundur, medale i duma
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Sojusz Madrytu i Warszawy
Apetyt Smoka rośnie
Bez zmian w emeryturach
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Sonda dla Jastrzębia
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Cyberparasol nad wyborami
At the Controls of F-35A Husarz
Zbrodnicza farsa
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Orka tuż, tuż
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratunek z powietrza
Święto DGRSZ
Akcja na jeziorze
Wsparcie ma znaczenie
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Podróż w ciemność
Kajakarze i judocy w medalowej formie

komentarze