Jadwiga Lelej przekazała na ręce burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza, mundur oficerski oraz pamiątki małżonka śp. ppor. Jana Leleja obrońcy Westerplatte w 1939 roku.
W obecności wojskowego komendanta uzupełnień w Ostródzie ppłk Adama Basaka, dyrektora Muzeum w Ostródzie, dyrektora MOPS w Ostródzie oraz przedstawicieli regionalnych mediów, pani Jadwiga nie ukrywała wzruszenia i przywiązania do nich.
− Przekazuję je dalej, bo przenoszę się do Domu Opieki Społecznej w Morągu – powiedziała wyjaśniając, że wraz z najbliższą rodziną doszła do wniosku, że może warto byłoby te pamiątki przekazać do Muzeum w Ostródzie, w której osiedlili się w 1946 roku. W trakcie rozmowy cofnęła się wspomnieniami do czasu spotkania z przyszłym mężem. − Pochodziliśmy z jednej wsi, ale spotkałam przyszłego małżonka w czasie transportu z Niemiec w 1945 roku. W życiu nic nie dzieje się przypadkiem.
Burmistrz Ostródy za przekazany mundur i pamiątki gorąco podziękował darczyni wręczając bukiet kwiatów. Zapewnił jednocześnie, że mundur zostanie wyeksponowany w Muzeum w Ostródzie, gdzie będzie przypominał następnym pokoleniom o walecznych bohaterach kampanii wrześniowej w 1939 r., a także, że Ostróda była miejscem ich dalszego życia.
Jan Lelej urodził się 10 maja 1917 r. w Ugłach k. Wołożyna (obecna Białoruś), w rodzinie rolniczej. W 1938 r. dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 86 Pułku Piechoty w Mołodecznie. Jako elew kompanii szkolnej trafił do II Batalionu Strzelców Morskich w Gdyni, skąd 13 sierpnia 1939 r. oddelegowano go do służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Z 31 sierpnia na 1 września pełnił wartę nocną. Podczas obrony walczył w wartowni nr 5, a po jej zbombardowaniu w składzie placówki "Tor kolejowy". Odniósł niegroźne rany od wybuchu pocisku artyleryjskiego. Po kapitulacji trafił do stalagu w Prusach Wschodnich, skąd pod koniec wojny zbiegł z kolumny ewakuowanych jeńców. Po wojnie osiedlił się w Ostródzie, gdzie w latach 1946−1954 pracował jako intendent w Milicji Obywatelskiej i Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1955 r. był tokarzem w zakładach naprawczych taboru kolejowego. W 1977 r. przeszedł na emeryturę.
W 1989 r. Jan Lelej został awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
Śp. ppor. Jan Lelej zmarł 13.10.2011 r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Ostródzie z pełnymi honorami wojskowymi z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego, Garnizonu Ostróda, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie oraz miasta Gdańsk.
Źródło: ppłk Adam Basak/WKU Ostróda
autor zdjęć: ppłk Adam Basak/WKU Ostróda
komentarze