moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi wojskowi szachiści w Polsce

Mistrzostwa NATO w szachach odbędą się w tym roku w Ryni. W turnieju zagra ponad stu wojskowych z 13 krajów. Nie wystąpi w nim jednak najlepszy szachista polskiej armii – ppor. Mateusz Sypień, który służy obecnie w Afganistanie. Ze względów regulaminowych nie udało się zrealizować pomysłu, by grał przez Internet.

Polska była gospodarzem mistrzostw NATO w szachach w 2005 roku. Turniej rozegrano wówczas w Kołobrzegu.

– Jako gospodarz turnieju chcieliśmy wystawić najsilniejszą reprezentację, stąd pomysł, by naszemu zawodnikowi umożliwić zdalny udział w mistrzostwach – mówi płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Szachowego NATO (IMCC), organizator XXIV Mistrzostw NATO w Szachach.

Jednak decyzja o starcie ppor. Mateusza Sypienia należała do sędziów FIDE – Międzynarodowej Federacji Szachowej. A ci nie przystali na ten pomysł, choć podobny przypadek miał miejsce w latach siedemdziesiątych. Wówczas jeden z zawodników dostał zgodę na zdalny udział w turnieju.

– Żałuję, że Mateusz nie zagra w mistrzostwach. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki temu w reprezentacji pojawią się nowe twarze – przekonuje płk Malinowski.

Zawody zostaną rozegrane 11–17 sierpnia w Wojskowym Domu Wypoczynkowym w Ryni. Odbędą się dwa turnieje indywidualne. Podczas jednego szachiści rozegrają siedem rund z limitem czasu 2,5 godz. na zawodnika. Łączna liczba punktów czterech najlepszych reprezentantów danego kraju będzie brana pod uwagę przy ustalaniu klasyfikacji drużynowej. Wojskowi będą też walczyć o tytuły najlepszych w kategorii szachów błyskawicznych. Każdy z nich rozegra dziewięć pojedynków – będzie miał jednak zaledwie 5 minut na jedną partię.

W Ryni Polacy bronić będą tytułu drużynowych wicemistrzów NATO, który wywalczyli na ubiegłorocznych zawodach we Francji. Wówczas ppor. Mateusz Sypień zdobył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej.

W tegorocznej edycji mistrzostw udział wezmą reprezentacje 13 krajów – członków NATO. Poza Polakami o medale rywalizować będą wojskowi z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

MC

autor zdjęć: DWiPO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Szerszeń z Sochaczewa
Domek Pilota w LAW otwarty
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Królowa wspinaczki kończy karierę
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Ostatnia niedziela…
Zbrodnicza farsa
Twarzą w twarz
NATO zwiększy produkcję broni
Równanie z „Iksem”
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Tropem tajemnic z przeszłości
PIRX-1 na orbicie
Pieta Michniowska
Zatrzymać drona
Sztuka tworzenia kryptonimu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Przełomowe zdolności artylerzystów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mundur w paczkomacie
Paliwowy krwiobieg NATO
Drony na Legii
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Podróż w ciemność
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żywią i bronią
Miliardy na obronność
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
USA znów uderzyły w Iran
Wsparcie ma znaczenie
Studenci w koszarach
Śmierć w sercu Azji
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Prezydent RP o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Barakudy z Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Nadchodzą zmiany
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza medycyna pola walki
Wielki sukces podchorążych z AMW
Dronowy kierunek przyszłości
Mundur i bokserskie rękawice
PKW Irak zostaje w Jordanii
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Przełomowe porozumienie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Bez zmian w emeryturach
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO