1 sierpnia, jak co roku, mieszkańcy Słupska uczcili pamięć Powstańców Warszawskich.
Tragizm i walkę powstańców przypomniał podczas polowej mszy świętej ks. kapelan ppłk Wiesław Orłowski. Odczytany został Apel Pamięci, a na cześć powstańców warszawskich kompania honorowa 7 Brygady Obrony Wybrzeża oddała salwę honorową.
W tym roku w uroczyste obchody z bardzo ciekawym pomysłem włączyła się słupska młodzież. Od rana na ulicach miasta można było spotkać przebranych za powstańców młodych ludzi ze stowarzyszenia Inspiracje, którzy proponowali udział w grze miejskiej. Uczestnicy zabawy w kilku punktach miasta mieli do wykonania ciekawe zadania odwołujące się do powstańczych walk. Na przykład musieli opatrzyć rany powstańcowi, nawiązać łączność przez polowy telefon, wydrukować propagandowy plakat czy rozbić namiot z pałatki.
Natomiast po zakończeniu oficjalnej części uroczystości w pobliżu pomnika Powstańców Warszawy rozpoczęła się inscenizacja walk powstańczych. Słychać było dźwięk syren, rozległ się huk karabinów, krzyki żołnierzy. Ulica Szarych Szeregów na chwilę zamieniła się w ulicę walczącej Warszawy.
15 września 1945 roku w Słupsku uroczyście odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Powstańców Warszawskich. Stanął on na placu Powstańców Warszawskich. Prowizoryczny, wzniesiony z desek pomnik symbolizujący mur warszawski, na którego tle Niemcy dokonywali masowych egzekucji Polaków, szybko uległ zniszczeniu. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika wybudowanego w tym samym miejscu z datków słupszczan odbyło się już 15 września 1946 roku. Pomnik składa się z dwóch części: ceglanego, pokrytego pociskami muru oraz postaci poległego w walce powstańca, u którego stóp klęczy płaczące dziecko, a nad jego głową unosi się sylwetka orła. W centralnej części muru znajduje się płaskorzeźba Ukrzyżowanego na tle płonącego placu Zamkowego w Warszawie.
Źródło: kpt. Karolina Krzewina-Hyc/ 7 BOW
autor zdjęć: mjr Tomasz Mielczarek
komentarze