By wzbogacić zbiory jednego z największych muzeów w naszym kraju, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych generał dywizji Andrzej Malinowski przekaz swoje pamiątki z udziału w misjach zagranicznych.
Skromna uroczystość przekazania pamiątek, która odbyła się 31 lipca w siedzibie Dowództwa Wojsk Lądowych, ucieszyła zarówno przedstawicieli krakowskiego Muzeum Narodowego, jak i samego darczyńcę.
– Zdecydowałem się na przekazanie pamiątek do tej placówki muzealnej, gdyż dzięki temu dołożę swoją małą cegiełkę do popularyzacji udziału Wojska Polskiego w misjach zagranicznych. Za pośrednictwem przygotowywanej ekspozycji, mam nadzieję, setki zwiedzających będą miały okazję, by poznać historię zaangażowania i dorobek, jaki jest udziałem nas, żołnierzy, w budowanie warunków lepszego życia na całym świecie. Poza tym to kolejna okazja do tego, by pomówić o naszym udziale w misjach na całym świecie. A w tym roku mija już 60 lat od pierwszej misji, w której wzięli udział Polacy – podkreślał generał Malinowski.
Wśród pamiątek, które trafią do Krakowa, są m.in. mundur polowy pustynny, w którym generał służył w Iraku, pamiątkowe monety, flagi polska i iracka, pamiątkowe tableau, beret i bluza mundurowa z misji ONZ, dwa noże, ryngraf, przepustki i oznaki rozpoznawcze na mundur. – Każda z tych rzeczy znajdzie swoje godne miejsce w naszych zbiorach. Myślę, że wypełnią one kilka gablot – cieszył się przedstawiciel muzeum Piotr Wilkosz.
Podkreślał, że muzeum ma stałą ekspozycję poświęconą historii oręża polskiego, ale zaczyna się ona od czasów najdawniejszych i do tej pory kończyła na okresie II wojny światowej. – Dzięki osobom takim jak pan generał, mamy nadzieję doprowadzić naszą ekspozycję aż do współczesności. Dlatego cieszy nas każdy taki życzliwy gest – dziękował Piotr Wilkosz.
Przekazanie pamiątek ma charakter czasowy i zakłada ich roczne użyczenie. Pracownicy muzeum zapewniali jednak, że będą starali się o pozyskanie tych eksponatów na dłużej, tak by mogła je obejrzeć jak największa liczba osób zainteresowanych historią Polski i naszego oręża.
Źródło: Jacek Matuszak/ DWL
autor zdjęć: ppłk Piotr Walatek, st. chor. Grzegorz Litwin
komentarze