moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz chory tak jak cywil

Zmniejszenie zasiłków chorobowych dla służb mundurowych o 20 procent to propozycja, nad którą dyskutowali w środę posłowie z Komisji Obrony Narodowej. Projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady wypłacania chorobowego przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jednak zmiany mają dotyczyć także wojskowych.


Propozycja MSW zakłada ujednolicenie zasad wypłaty chorobowego w służbach mundurowych z system obowiązującym wśród pracowników cywilnych. Dziś funkcjonariusz np. policji, straży granicznej czy wojska, który zachoruje, dostaje 100 proc. uposażenia. Natomiast w systemie powszechnym pracownikowi przysługuje jedynie 80 proc.

Zdaniem MSW obecne przepisy zachęcają do brania „lewych” zwolnień, a chorobowe traktowane jest jako dodatkowy urlop. Sprzyja temu – jak twierdzą przedstawiciele resortu – fakt, że w służbach mundurowych nie można sprawdzać zasadności zwolnienia lekarskiego. – W naszym projekcie wprowadzamy możliwość kontroli. To, czy mundurowy jest rzeczywiście chory, będzie mógł sprawdzić jego przełożony lub specjalna komisja – mówił Piotr Stachańczyk, wiceminister spraw wewnętrznych.

Pełnopłatne chorobowe będzie przysługiwać jedynie w sytuacjach, gdy funkcjonariusz czy żołnierz zachoruje w wyniku wykonywanych obowiązków służbowych, np. na poligonie czy misji. – Wojskowi nadal będą objęci ochroną. Jeśli żołnierz ulegnie wypadkowi w czasie służby lub w drodze do lub z pracy, będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie – zapewniał Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

Zaoszczędzone pieniądze trafią w formie nagród do tych mundurowych, którzy będą wykonywać obowiązki chorych kolegów.

Sprawa wywołała kontrowersje. Zdaniem posłów opozycji, rząd chce w ten sposób ograniczyć przywileje funkcjonariuszy i żołnierzy. – Pamiętajmy, że to grupa zawodowa, której stawiamy liczne ograniczenia, np. zakazujemy im przynależności do partii politycznych. Rekompensatą za ograniczenia w jednych dziedzinach miały być specjalne uprawnienia w innych. Pełnopłatne chorobowe powinno do nich należeć – przekonywał Stanisław Wziątek (SLD), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Według niego lepiej uszczelnić system wydawania zwolnień lekarskich, tak by maksymalnie ograniczyć wydawanie fikcyjnych zwolnień. Jednocześnie pozostawić 100 proc. płatność za czas choroby.

Część posłów proponowała, by ustalić np. liczbę dni, za które przysługiwałoby pełnopłatne chorobowe, a powyżej tej liczby – 80 proc. Inni zastanawiali się, czy można precyzyjnie wskazać, co jest chorobą związaną z wykonywaną pracą, a co nie. – Jeśli funkcjonariusz przemarznie na patrolu i zachoruje na grypę, ale trzy dni po służbie, to czy wtedy będzie miał 100 czy 80 proc. chorobowego? – dociekał Ludwik Dorn (SP). Problematyczna może być także kwestia chorób na tle psychicznym, np. u żołnierzy wracających z misji.

Zmiany nie spodobały się także przedstawicielom Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerskiego. – Projekt oceniamy negatywnie. Służba żołnierzy to nie jest zwykła praca, lecz bardziej misja. Prosimy o wyłączenie wojskowych z tej ustawy – mówił kmdr Banaszewski, zastępca przewodniczącego Konwentu.

Posłowie PO bronili projektu ustawy. – Oczywiście służba to nie jest zwykły zawód lecz misja. Jednak po latach spotkań z kadrą dowódczą wiem, że zwolnienia lekarskie są sporym problemem. Dowódcy zauważyli, że zachorowań jest więcej w czasie, gdy mają się odbyć ćwiczenia na poligonie – mówiła posłanka Renata Butryn (PO).

Jerzy Budnik (PO) zauważył, że problem istnieje od lat, ale politycy nie mieli dość odwagi, by spróbować go rozwiązać. – Weźmy też pod uwagę żołnierzy, którzy muszą więcej pracować, bo ich koledzy są wiecznie na zwolnieniach lekarskich – podkreślała posłanka Bożena Sławiak (PO). Z kolei wiceminister Stachańczyk mówił, że pracownicy cywilni skarżą się na nierówne traktowanie. – Jeśli panuje epidemia grypy i zachoruje pracownik cywilny oraz jego kolega z pokoju – mundurowy, to jeden dostaje 80 proc. chorobowego, a drugi 100 proc. Cywile skarżą się, że to jest nie w porządku – dodał Piotr Stachańczyk.

Prace nad projektem ustawy ruszą po sejmowych wakacjach.


Ile chorują służby mundurowe?

Średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego funkcjonariusza w 2011 r. wyniosła: w Straży Granicznej – 28 dni, w Policji – 23 dni, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – 20 dni, w resorcie obrony narodowej – 18 dni (w odniesieniu do żołnierzy), w Biurze Ochrony Rządu – 16 dni, w Służbie Więziennej – 14 dni, w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego – 14 dni (w odniesieniu do funkcjonariuszy), 9 dni (w odniesieniu do żołnierzy), w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – 19 dni, w Państwowej Straży Pożarnej – 8 dni, w Agencji Wywiadu – 11 dni.

Podobne trendy utrzymały się w 2012 r. W pierwszym półroczu ubiegłego roku średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego funkcjonariusza wyniosła w Policji – 10 dni, w Straży Granicznej – 13 dni, w Państwowej Straży Pożarnej – 6 dni, w Biurze Ochrony Rządu – 8 dni, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – 9 dni, w Agencji Wywiadu – 6 dni, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – 11 dni, w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego – 6 dni, w Służbie Więziennej – 7 dni, w resorcie obrony narodowej – 10 dni.

Tak jest w innych państwach

Żołnierze w Belgii i Luksemburgu otrzymują podczas zwolnienia lekarskiego 100 proc. uposażenia, ale potrąca im się część dodatku żywnościowego. W Danii, Grecji, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Rumunii żołnierze otrzymują 100 proc. należnego uposażenia. Na Litwie żołnierze otrzymują 100 proc. uposażenia za 2 pierwsze dni zwolnienia, 40 proc. uposażenia za 3 do 7 dni zwolnienia i 80 proc. powyżej 7 dni zwolnienia. Na Łotwie żołnierz otrzymuje 100 proc. uposażenia do 10 dni zwolnienia i 80 proc. od 11. dnia zwolnienia lekarskiego. W Czechach żołnierze otrzymują 60 proc. uposażenia za pierwsze 3 dni zwolnienia lekarskiego oraz 100 proc. za kolejne dni.

Źródło: uzasadnienie do projektu ustawy.
JT

autor zdjęć: Karolina Prymlewicz

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1375715520
~apolityczny - zawsze śmieszyła mnie taka dziecinna postawa. Odmrożę sobie uszy. w państwowej "firmie " to możesz jeszcze tak "mówić" . W prywatnej - jak były manager- powiedziałbym tak. Nie wracaj , twoją pracę wykonają inni.
C1-7E-25-56
~apolityczny
1375315020
i niech wtedy na zwolnieniu do mnie zadzwonią z pracy bym coś im wyjaśnił albo jeszcze lepiej coś zrobił i odesłał mailem. Niedoczekanie
7A-65-94-17
~scoobydoopoznan
1375100640
~Storm -bycie Żołnierzem wiąże się z elitarnością. Jak kogoś często atakuje katar to nie musi być - koniecznie- w tej grupie zawodowej. Latem nie ma kataru i wiele osób zbiera truskawki w Holandii.
C1-7E-25-56
~Storm
1375038840
Cóż, w mojej jednostce jak chorujesz to nie licz na przedłużenie kontraktu. Nie ważne że chcesz wyleczyć schorzenie nabyte przez ciężką pracę właśnie w czasie służby. Zakaz odnoszenia kontuzji, zakaz chorowania i leczenia czegokolwiek. A lekko nie jest, 4 poligony w ciągu roku i mnóstwo okazji nie tylko na złapanie przeziębienia. Sam powinienem iść na zabieg kolana. Ale jak to zrobię będę właśnie tym "złym" żołnierzem, z którego można zrezygnować w pierwszej kolejności. Kasa nie jest tu najważniejsza... Ale to to już jest jak się ocenia ludzi na L4 według własnej miarki.
DB-7C-61-9B
~Marcinek
1374759300
Czyli jak ktoś daje z siebie 120% możliwości, to jest dobrze, ale jeśli dostanie urazu to trzeba ciąć pieniądze i najlepiej wyprzeć się takiego "złego" żołnierza !
36-E0-72-94
~scoobydoopoznan
1374756900
Zaboli tych, którzy do wojska chodzą tylko po wypłatę . Ile mają płacone posłowie za nieobecność ? p.s. Ilu obecnie Polaków rozumie słowo Etos ?
82-1C-CC-27

77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Polsko-tureckie obrady
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Legia Akademicka po raz piąty
Duch Invictus jest, czas na formę
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
W jedynym słusznym kierunku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Course on Diplomacy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Advantages of Efficient Organization
Na granicy stratosfery
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Ziemia z misji na pamiątkę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wilk na poligonie
Przeprawa przez Narew
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Strzelec do zadań specjalnych
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Więcej żołnierzy na granicy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ogień na alpejskich szczytach
Black Hawk na potrzeby GROM-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ciemne strony Facebooka
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zbrodnia w Zakroczymiu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Współpraca i wspólna pamięć
Szef MON odwiedził USA
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Emerytura wypłacana w … karmie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polityka nie znosi próżni
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON-u w Forcie Sill
Ostatnie dni kampanii 1939
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO