moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy specjalsi mają nowego dowódcę

Generał Marshall Bradley Webb będzie dowodził amerykańskimi wojskami specjalnymi w Europie (Special Operation Command Europe) na przykład podczas operacji antyterrorystycznych. Będzie też odpowiedzialny za ich szkolenie oraz wspólne ćwiczenia z NATO. Na stanowisku zastąpił generała Michaela Repassa.



Marshall Webb jest generałem amerykańskich sił powietrznych. Na swoim koncie ma 3700 godzin nalotu, w tym 117 godzin w akcjach bojowych. Przed objęciem stanowiska dowódcy SOCEUR był między innymi dowódcą operacji specjalnych sił powietrznych USA, był też zaangażowany w operację „Trójząb Neptuna”, podczas której zginął Osama bin Laden. Razem z prezydentem USA Barackiem Obamą obserwował tę misję.

Na stanowisku dowódcy SOCEUR zastąpił gen. Michaela Repassa, który przed laty razem z gen. broni Włodzimierzem Potasińskim przygotowywał plan budowy nowoczesnych Wojsk Specjalnych w Polsce. – Jestem przekonany, że gdyby nie osobiste zaangażowanie generała Repassa nie byłoby możliwe tak szybkie osiąganie zdolności do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi przez Dowództwo Wojsk Specjalnych – przyznaje gen. Piotr Patalong, dowódca Wojsk Specjalnych.

Na zdjęciu gen. Piotr Patalong i gen. Michael Repass

Generał był bardzo związany z polskimi Wojskami Specjalnymi. – Trudno przecenić jego wkład we współtworzenie Dowództwa Wojsk Specjalnych oraz zwiększenie zdolności bojowych polskich jednostek specjalnych. Mogliśmy za każdym razem liczyć na jego pomoc i wsparcie – dodaje gen. Patalong. Za zasługi dla rozwoju polskich Wojsk Specjalnych prezydent RP Bronisław Komorowski wyróżnił gen. Michaela Repassa Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Gen. Repass przekazał swoje obowiązki gen. Webbowi 16 lipca w Stuttgarcie.


SOCEUR (Special Operation Command Europe) to dowództwo amerykańskich komandosów, którzy służą w Europie. Tu też się szkolą i prowadzą ćwiczenia wspólnie z żołnierzami NATO. Do ich zadań należy interweniowanie w czasie kryzysu oraz prowadzenie operacji specjalnych. – Jeżeli w Europie byłaby prowadzona jakakolwiek operacja specjalna wojsk amerykańskich, to SOCEUR będzie bezpośrednio za nią odpowiadał – mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Będą mu podlegać nawet te jednostki, które zostałyby mu podporządkowane tylko na czas operacji.
Priorytetem SOCEUR jest bycie w ciągłej gotowości, tak aby móc w każdej chwili reagować na  kryzysy. Takie zresztą jest ich motto – „Semper preparate” (zawsze przygotowany).

Początki SOCEUR sięgają połowy lat 50., wtedy we Francji utworzono Support Operations Command Europe, później funkcjonował jako Support Operations Task Force Europe – SOTFE, w 1967 roku z Francji przeniesiono go do Niemiec. W 1983 roku SOTFE został po raz kolejny przeorganizowany, otrzymał nazwę funkcjonującą do dziś – Special Operation Command Europe (SOCEUR).

 

 

EK

autor zdjęć: arch. DWS, US Army

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi przeciw flocie cieni
Adaptacja i realizm
Czerwieńsze będą…
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Hornet czyli „polski Shahed”
Uczczono ofiary zamachu majowego
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Ostatni most
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Od cyberkursu po mundurówkę
Skrzydlaci komandosi
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Syndrom Karbali
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bieg ku pamięci bohaterów
Wraki w sonarze
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Przyszłość „Łucznika”
Groźny incydent w Libanie
Wypadek w PKW UNIFIL
Bez schematów
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Symbol skupiający wiele znaczeń
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Armia testuje roboty do transportu
Bez zmian w emeryturach
NATO i USA o Iranie
Wojsko zaprasza rodziny
Borsuk po słowacku
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Biało-czerwona na Monte Cassino
JW Agat: idziemy po młodych!
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Jest nowy szef BBN
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Terytorialsi zapraszają
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Wodny chrzest Borsuków
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Początek wielkiej historii
Nauki i nauczki z Afganistanu
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ready for Every Scenario
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Borsuki zdały wodny egzamin
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyścig Stalina
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ukraina kształtuje przyszłość wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO