Ordery, odznaczenia, mundury, szable, a nawet biurko, przy którym pracował gen. Władysław Sikorski, można od dziś oglądać w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Wystawę „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” otworzył prezydent Bronisław Komorowski.
– Generał Władysław Sikorski był symbolem polskiej walki o niepodległość, ale też polskiego dramatu, klęski w tamtej walce o wolność – mówił prezydent podczas inauguracji wystawy. Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, oraz dowódcy sił zbrojnych.
Do 4 sierpnia w Muzeum Wojska Polskiego będzie można zobaczyć, między innymi, oryginalny mundur, który nosił generał kiedy był premierem i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych. – Najciekawszym eksponatem jest biurko i fotel generała. Otrzymaliśmy je od Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach – mówi Iwona Sobierajska, kustoszka wystawy. Kolekcjoner Jerzy Dunin-Borkowski był przyjacielem Sikorskiego.
Większość eksponatów pochodzi jednak ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Są wśród nich dokumenty z podpisami generała i wiele odznaczeń. – Warto przyjrzeć się portretowi malowanemu akwarelami przez Juliana Fałata – zachęca Iwona Sobierajska.
Generał Władysław Sikorski, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie, zginął 4 lipca 1943 roku. Samolot Liberator, którym wracał z inspekcji polskich wojsk na Środkowym Wschodzie, spadł do morza 16 sekund po starcie z lotniska brytyjskiej bazy na Gibraltarze. Razem z Sikorskim zginęło 16 osób, wśród nich jego córka Zofia Leśniowska, gen. bryg. Tadeusz Klimecki, szef Sztabu Naczelnego Wodza, płk Andrzej Marecki, szef Oddziału Operacyjnego tego sztabu i por. Józef Ponikiewski, adiutant generała. Przeżył jedynie czeski pilot Eduard Prchal. Ciała córki generała i czterech innych osób nie odnaleziono.
Przyczyn wypadku nie wyjaśniono do dziś. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy był to wypadek czy zamach.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko (DPI MON)
komentarze