Specjaliści Polskiego Zespołu Rozbudowy Prowincji (PRT) przeprowadzili szkolenia dla funkcjonariuszy policji z dystryktów Koghyani oraz Rashidan.
Celem było przygotowanie afgańskich policjantów do udziału w operacjach kinetycznych. Prowadzone obecnie operacje są skierowane przeciwko działającym na terenie dystryktów siłom antyrządowym. Założeniem było utrwalenie wiedzy uczestników, w zakresie gromadzenia materiałów dowodowych, niezbędnych do przeprowadzenia rzetelnego procesu karnego. Za kryterium udziału w szkoleniu przyjęto wyznaczenie funkcjonariuszy do udziału w operacjach, a także umiejętność pisania i czytania.
Na wstępie przedstawiono uczestnikom skutki, jakie może nieść ze sobą brak wystarczających dowodów w przypadku prowadzenia prawomocnego procesu w sprawach osób podejrzanych o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa. Dalej zapoznano uczestników z wybranymi elementami afgańskiej procedury karnej, w tym z obowiązującymi aktami prawnymi, etapami postępowania, w szczególności wykrywaniem przestępstw i prowadzeniem śledztwa.
Zaakcentowano również znaczenie współpracy policji z prokuraturą, a także rolę przesłuchań, przeszukania osób i obiektów, oględzin miejsca popełnienia przestępstwa, obowiązku sporządzania protokołów oraz zagadnienia związane z aresztem tymczasowym. W zakresie oględzin miejsca przestępstwa podkreślano fakt, że w trakcie operacji kinetycznych wszyscy działają w warunkach zagrożenia, a wykonywane wówczas czynności stanowić będą jedyną sposobność zgromadzenia dowodów, stąd wszystkie czynności winny być wykonane ze szczególną starannością.
Mając na względzie bardzo krótki, liczący często kilkanaście minut okres na dokonanie czynności, jest to zadanie niezwykle trudne. Biorąc pod uwagę specyfikę operacji oraz brak specjalistycznego sprzętu, w trakcie szkolenia skupiono się głównie na podstawowych metodach gromadzenia dowodów, takich jak przesłuchania świadków i podejrzanych, wykonanie zdjęć, szkiców oraz filmów. Podkreślono przy tym rolę kobiet jako wiarygodnych oraz posiadających dużą wiedzę świadków, zaznaczając, że zeznania takie wymagają potwierdzenia przez drugą kobietę, co wynika z tradycji i prawa koranicznego, podczas gdy zeznania mężczyzn na daną okoliczność uważa się za wystarczające.
Afganistan znajduje się w ważnym momencie transformacji związanej z odbudową struktur państwowych, zniszczonych przeszło trzydziestoletnimi wojnami. W tym kontekście, nie budzi wątpliwości ścisły związek pomiędzy rozwojem społecznym i gospodarczym państwa a praworządnością.
Dlatego wysiłki władz afgańskich i społeczności międzynarodowej na rzecz ustanowienia rządów prawa, uznać należy za kluczowe. Jednocześnie wyzwania przed jakimi stoi tutejszy wymiar sprawiedliwości dotyczą podstawowych kwestii, takich jak brak bezpieczeństwa uniemożliwiający funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości, brak infrastruktury, a także wykwalifikowanych kadr, skutkujące niską skutecznością egzekwowania prawa.
Od Policji więc, zależeć będzie w znacznej mierze, przyszły kształt społeczeństwa afgańskiego. Stąd zasadność szkolenia tej służby w zakresie afgańskiej procedury karnej, nie budzi wątpliwości. Policja, niezależnie od modelu postępowania karnego, pełni w nim zawsze kluczową rolę, gdyż jako jedyna spośród organów procesowych podejmuje działania w „pierwszej linii” oraz bierze udział w całym procesie, we wszystkich jego etapach. Sprawny przebieg procesu karnego bez udziału w nim Policji, nie jest możliwy.
Źródło: Magdalena Brzozowska/POL PRT
autor zdjęć: Magdalena Brzozowska/POL PRT
komentarze