„Sztuka przywództwa. Piłsudski” nie jest pieśnią o władzy. To opowieść o autorytecie, odpowiedzialności i charyzmie. To nie tyle książka o Marszałku, co raczej opowieść o przywództwie przez niego realizowanym. To analiza metod i sposobu działania Komendanta, które jego samego wyniosły na szczyty władzy, a Polskę przywiodły do niepodległości.
„Sztuka przywództwa...” Piotra Gajdzińskiego to opowieść o autorytecie, wstrzemięźliwości, charyzmie i przede wszystkim o odpowiedzialności. Józef Piłsudski, największy przywódca Polski, jest uosobieniem takiej właśnie opowieści o władzy.
Książka nie jest pracą historyczną. To oparty na życiu Marszałka swoisty, barwny poradnik, pokazujący drogę kształtowania się przywódcy i wskazujący cechy, które pozwalają osiągnąć sukces – także w międzynarodowej korporacji.
*
„Oto idzie cholerne Imperium Brytyjskie!” – krzyknął na widok Winstona Churchilla jeden z robotników. Taką charyzmę – a także wizję przyszłości – miał też Józef Piłsudski. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, późniejszy legionista, adiutant Marszałka i generał, po raz pierwszy zobaczył Piłsudskiego w Paryżu, dokąd ten przyjechał szukać żołnierzy do Legionów. „W tym okresie Komendant przypominał mi jednego z największych samotników. Kolumba, który błagał
o okręty potrzebne mu do odkrycia nieznanego a wyczuwalnego lądu” – wspominał. Prawdziwi przywódcy rodzą się w trudnych czasach – to wówczas ich pewność siebie, wiara w sukces, konsekwencja i determinacja objawiają swoją sprawczą moc. Dla Polaków Piłsudski pozostaje kwintesencją tych cech.
„Z podziwem i przyjemnością patrzyłam na tego człowieka, nie doznając żadnego zawodu. Jest tak obdarzony przez naturę we wszelki urok człowieczy: talent, zapał, dowcip, żywość i wdzięk” – pisała w Dziennikach Zofia Nałkowska.
„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.
Piotr Gajdziński, „Sztuka przywództwa. Piłsudski”, Wydawnictwo Poznańskie 2013, ISBN 978-83-7177-953-4, s. 184, oprawa twarda.
autor zdjęć: NAC
komentarze