moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef szkolenia morskiego

1 lipca kmdr Andrzej Kowalski został nowym szefem Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. W swojej dotychczasowej służbie był m.in. dowódcą okrętu, dywizjonu, szefem szkolenia flotylli oraz zastępcą dowódcy flotylli. W ostatnich latach był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego MW.

 

Komandor Andrzej Kowalski urodził się 7 października 1961 r. w Gdańsku. Jest absolwentem gdyńskiego VI Liceum Ogólnokształcącego. W 1985 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera-nawigatora, został skierowany do służby w 11 Dywizjonie Ścigaczy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Pełnił tam obowiązki na stanowisku dowódcy działu artylerii i broni podwodnej na ORP „Czujny” a następnie, czasowo − zastępcy dowódcy na ORP „Zręczny”.

W latach 1987−1990 służył w 45 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni, gdzie dowodził zbiornikowcem, grupą kutrów i motorówek, a następnie służył na stanowisku oficera szkoleniowo-nawigacyjnego oraz szefa sztabu dywizjonu. W latach 1990–1995 był starszym oficerem – specjalistą Szefostwa Hydrografii w Dowództwie MW, a od 1995 r. do 2002 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Informacji Nautycznej w Biurze Hydrograficznym Marynarki Wojennej wprowadzając międzynarodowe standardy przy opracowywaniu i produkcji publikacji nautycznych, w tym wprowadził cotygodniowy biuletyn „Wiadomości Żeglarskie” w wersji polsko-angielskiej oraz stworzył od podstaw służbę Krajowego Koordynatora Ostrzeżeń Nawigacyjnych.

W latach 2002−2007 dowodził dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w Gdyni. W tym okresie dzięki pełnej modernizacji sprzętu hydrograficznego okręty odniosły spektakularne sukcesy m.in. odnalazły wrak niemieckiego statku „General von Steuben”, zweryfikowały wrak niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”, a przyjmując ORP „Iskra” w skład Dywizjonu rozszerzono zakres zadań i strukturę dZHMW o pion szkolenia.

W latach 2007−2010 służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od 1 lipca 2007 r. do 31 maja 2008 r. jako szef szkolenia 8 FOW, a następnie z dniem 1 czerwca 2008 r został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8 FOW, na którym to stanowisku był m.in. odpowiedzialny z ramienia Flotylli za przygotowanie sztabu zespołu oraz okrętu ORP  „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” i jego załogi do pierwszego w historii dowodzenia Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG-1.

Od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. pełnił obowiązki zastępcy szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, biorąc udział w pracach krajowych i międzynarodowych organizacji i instytucji morskich.

Komandor Andrzej Kowalski uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych. Reprezentował służbę hydrograficzną na Konferencjach Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego (1995, 1997, 2001, 2010 i 2011), był delegatem Polski na Konferencje Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w Monaco (1997, 2000, 2002 i 2012) oraz delegatem na konferencję NAV Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie – 2004. Był także przedstawicielem MW w grupach roboczych NATO w zakresie bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

Z dniem 1 lipca 2013 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 874 z dnia 12 kwietnia 2013 r. został wyznaczony na szefa Szkolenia Morskiego MW – zastępcę szefa Szkolenia MW.

Komandor Andrzej Kowalski ukończył Międzynarodowy Kurs Hydrografii w Akademii Morskiej w Trieście (Włochy) w 1992 r., kurs z zakresu bezpieczeństwa żeglugi w Istambule (Turcja) – 1998 r., Wojskową Akademię Językową w San Antonio i Międzynarodowy Kurs Oficerów Morskich w Yorktown (USA) w 1999 r., a w 2001 r. – Międzynarodowy Kurs AWNIS w Norfolk (USA).

Wyróżniony odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi, w tym srebrnym „Krzyżem Zasługi”, złotym medalem za „Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” także krzyżem „Za zasługi dla ZIW RP”, złotym medalem „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”, medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Gdańskiego”.

Żona Beata, pracownik naukowy IMGW, ma dwoje dzieci (córkę Agnieszkę – architekt i syna Arkadiusza- studenta PG i UG).

Źródło: MW

 

PZ

autor zdjęć: K. Żakowski

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO