Święto jednostki przypada 14 maja. Ponieważ w tym roku w maju batalion brał udział w ćwiczeniach „Delta 13”, uroczystości przesunięto na 21 czerwca.
8 Batalion Walki Radioelektronicznej został sformowany Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych nr PF – 100/Org. z dnia 14 maja 2001 roku na bazie 8 Pułku Radioelektronicznego. Od 4 stycznia br. jednostką dowodzi ppłk Radzisław Smółkowski.
Batalion przejął i kultywuje tradycje wszystkich jednostek, które od chwili swojego powstania w wyniku zmian organizacyjnych i restrukturyzacji były poprzednikami jednostki, tzn.: samodzielnej kompanii zakłóceń i podsłuchu (1958–1960); batalionu przeciwdziałania radiowego (1960–1962); 8 Ośrodka Przeciwdziałania Radiowego (1962–1970); 12 Batalionu Rozpoznania Radioelektronicznego (1967–1996); 8 Pułku Zakłóceń Radiowych (1970–1996); 8 Grudziądzkiego Pułku Radioelektronicznego (1996–2001), a także nawiązuje do tradycji Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
10 września 1989 roku na terenie jednostki miała miejsce piękna, bardzo dobrze świadcząca o pielęgnowaniu najlepszych i najpiękniejszych tradycji Wojska Polskiego, uroczystość. W pięćdziesiątą rocznicę ostatniej promocji oficerskiej w Centrum Wyszkolenia Kawalerii przybyło tu z całego świata około stu pięćdziesięciu kawalerzystów II RP. Od tamtej pory jednostka, wraz z Fundacją na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, jest współorganizatorem Zjazdów Kawalerzystów II RP. Z żalem należy jedynie stwierdzić, że co roku na uroczystości przybywa coraz mniej przedwojennych kawalerzystów. Odchodzą na wieczną wartę, o czym informują komunikaty coraz częściej zamieszczane na stronie internetowej Fundacji.
Jak co roku Święto Batalionu przygotowane przez Dowództwo, kadrę, pracowników wojska bardzo starannie i wypełnione było wieloma przedsięwzięciami oraz atrakcjami. O godzinie 8.00 rozpoczęła się w kościele garnizonowym msza. Po jej zakończeniu, w godzinach przedpołudniowych na terenie jednostki odbyły się zawody służb mundurowych, w których startowało siedem drużyn reprezentujących jednostki wojskowe oraz służby mundurowe. W tym samym czasie można było zapoznać się ze sprzętem specjalnym znajdującym się w wyposażeniu batalionu, odbywały się pokazy i zabawy dla dzieci młodzieży, a w hali sportowej jednostki można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów szkół średnich poświęconą Centrum Wyszkolenia Kawalerii i 8 Grudziądzkiemu Batalionowi Walki Radioelektronicznej. Na wystawie przedstawiono również zdjęcia przedwojennych kawalerzystów oraz żołnierzy batalionu podczas misji w Afganistanie.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości Święta Batalionu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. W jednym z budynków koszarowych odsłonięte zostały dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona została obcokrajowcom szkolącym się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, druga – oficerowi pochodzącemu z Azerbejdżanu, płk. Veli bek Jedigarowi, który był dyrektorem nauk szkoły doskonalenia oficerów i podoficerów w Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
Punktualnie o godzinie 12.00 przy dźwiękach marszy granych przez orkiestrę wojskową na plac apelowy weszła kompania reprezentacyjna ze sztandarem batalionu, a za nią pododdziały jednostki oraz klasy o profilu wojskowym szkół średnich współpracujących z batalionem. Dowódca batalionu ppłk Radzisław Smółkowski dokonał przeglądu pododdziałów, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, a następnie powitanie licznie zgromadzonych gości.
Na tę doniosłą uroczystość przybyli między innymi: kombatanci walk o niepodległość Polski z czasów II wojny światowej, prezydent miasta pan Robert Malinowski, z Londynu – pani Jolanta Parol i pani Anna Bobińska-Suzuki − wnuczki patrona jednostki gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej pani Karola Skowrońska, przedstawiciele szkół średnich współpracujących z 8 GbWRE, służb mundurowych, Dowództwa Wojsk Lądowych, jednostek wojskowych garnizonu grudziądzkiego oraz jednostek stacjonujących w województwie kujawsko-pomorskim, żołnierze, którzy pełnili służbę w batalionie i jednostkach, których tradycje 8 GbWRE kultywuje, przedstawiciele producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego znajdującego się w wyposażeniu 8 Batalionu, a także pracownicy wojska.
Tak uroczysty dzień, jakim jest Święto Batalionu, był okazją do wręczenia wyróżniającym się żołnierzom awansów na wyższe stopnie wojskowe, odznaczeń, medali, odznak honorowych. Następnie okolicznościowe puchary i dyplomy zostały wręczone drużynom startującym w przedpołudniowych zawodach sportowych.
Ostatnim, „muzycznym” punktem programu uroczystości odbywającej się na placu apelowym było odśpiewanie przez pododdziały batalionu „Hymnu 8 GbWRE” i odegranie „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Uroczystość zakończyła defilada.
W piątkowe popołudnie pierwszego dnia lata zakończyły się uroczyste, jak zwykle, obchody Święta 8 Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej. Żołnierze powrócili do pełnienia swych trudnych i odpowiedzialnych obowiązków. Ale już niebawem, w drugiej połowie sierpnia koszary przy ulicy gen. Józefa Hallera w Grudziądzu zapełnią się licznymi gośćmi i powróci atmosfera przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W dniach 23–25 sierpnia odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP. Będzie to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu miasta, a także 8 Grudziadzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej.
Źródło: płk rez. Piotr Kowaluk
autor zdjęć: płk rez. Piotr Kowaluk
komentarze