moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miasta-Okręty na start

Przeciąganie cumy, sztafeta w marynarskich workach, bieg z odbijaczem – to tylko część konkurencji turnieju miast, który w sobotę rozpocznie się w Świnoujściu. W imprezie startują miasta, które są patronami okrętów pływających w Marynarce Wojennej. To element uroczystych obchodów „Święta Morza”.

Ubiegłoroczną edycję turnieju „Miasta-Okręty” wygrała reprezentacja Gniezna.

Turniej „Miasta-Okręty” to część projektu edukacyjnego, który wspólnie realizują Marynarka Wojenna oraz samorządy pięciu polskich miast: Poznania, Gniezna, Torunia, Lublina i Krakowa. Co je łączy? Wszystkie mają „swoje” okręty. – Nazwy miast noszą należące do naszej flotylli jednostki transportowo-minowe – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W miastach, które zaangażowały się w projekt, organizowane są związane z morzem konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne, wycieczki, a także ekspozycje zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej. – W Lublinie obchodziliśmy rocznicę podniesienia bandery na naszym okręcie, a nasza lokalna telewizja nakręciła o nim film – wylicza Benon Bujnowski z lubelskiego Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Przedsięwzięcie ma także wymiar sportowy.

Od dziewięciu lat reprezentacje miast biorą udział w Wieloboju Morskim o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej. To turniej dla dzieci i młodzieży. W pierwszym, miejskim etapie rywalizują drużyny wystawione przez poszczególne szkoły. Najlepsze zyskują prawo reprezentowania swoich miast podczas finału, w Świnoujściu (ono także jako gospodarz wystawia swoją ekipę).

– Drużyny rywalizują w konkurencjach wywodzących się z morskiej tradycji. Wpływ na ich dobór miało Muzeum Marynarki Wojennej – wyjaśnia Bujnowski.

Zawodnicy skaczą w naciągniętych na nogi marynarskich workach, ciskają na odległość rzutką cumowniczą, biegają w sztafecie niosąc tak zwany odbijacz, czyli rodzaj balonu, który amortyzuje uderzenie w momencie przybijania okrętu do brzegu. – Każdy zespół składa się z siedmiu uczniów, których wspomagają trzej marynarze z okrętu noszącego nazwę ich miasta – tłumaczy Bujnowski i zaraz dodaje: – Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta.

W ubiegłym roku zwyciężyła w niej reprezentacja Gniezna.

– Tutaj chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, ale nie tylko. Warto przypominać, że Polska jest państwem morskim – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polska szykuje się do produkcji Panter
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Szermierze i pięściarki na podium
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Orka tuż, tuż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny Poznań
Bez zmian w emeryturach
AMW oferuje mieszkania
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Sportowe jubileusze
Podróż w ciemność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ratunek na polu walki
Wsparcie ma znaczenie
Ważne decyzje w Brukseli
Mundur, medale i duma
„Strzała weterana” spaja środowisko
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sonda dla Jastrzębia
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Śmierć w sercu Azji
Stała baza wojsk USA w Polsce
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Minister obrony RFN w Polsce
Akcja na jeziorze
Ratunek z powietrza
Sojusz Madrytu i Warszawy
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Niebo bez dominacji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Umowa na pociski do Patriotów
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Przerzut Abramsów do Lublina
Królestwo pojazdów
Zbrodnicza farsa
Cyberparasol nad wyborami
Marsz gąsienicowych kolumn
PKW Irak zostaje w Jordanii
Podchorążowie w dżungli
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Krok w stronę pokoju
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Koło zamachowe gospodarki
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Święto DGRSZ
Musztra i marsz ubezpieczony
Kraków zaprosił weteranów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
At the Controls of F-35A Husarz
Powietrzne cysterny dla Polski
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Apetyt Smoka rośnie
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO