13 czerwca 1915 roku 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitą. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza do dnia dzisiejszego uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego.
W rocznicę tej pamiętnej szarży, Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę, jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokocinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz siódmy w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
Tak było i w tym roku. 16 czerwca na Stargardzkim rynku stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.
Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Zbigniew Głowienka, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na Starogardzkim Rynku. Po uroczystej Mszy Świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
Następnie uczestnicy uroczystości i mieszkańcy Starogardu udali się pod historyczną siedzibę Kasyna Oficerskiego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie proporca pułkowego oraz odsłonięto tablicę pamiątkową. Budynek stał się w tym roku własnością Stowarzyszenia. Zebrani na uroczystości mogli obejrzeć także specjalną wystawę, poświęconą Szwadronowi.
Po zakończeniu uroczystości odbył się kawaleryjski festyn, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, obejrzeć pokazy musztry szwadronów kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach. Olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz punkt informacyjny dotyczący NSR oraz służby zawodowej, jak i warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Wojskach Lądowych.
Ułańskie święto, połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych, dostarczyło wszystkim uczestnikom nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Wojska Polskiego.
Źródło: mjr Zbigniew Tuszyński
autor zdjęć: 16 PDZ
komentarze