moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Syryjski reżim kontratakuje

Oddziały prezydenta Baszara el-Asada, wspierane przez Iran i szyickich ochotników z zagranicy, rozpoczęły kontrofensywę i przygotowują szturm na leżące na północy kraju Aleppo. Izrael nie wyklucza, że reżim w Damaszku nie tylko przetrwa, ale nawet odzyska kontrolę nad utraconymi terenami. Amerykanie rozważają szybkie dozbrojenie walczących przeciwko Asadowi powstańców.


Wtorek w Syrii rozpoczął się od dwóch eksplozji w centrum Damaszku. Według syryjskich mediów rządowych zginęło 14 osób. Niezależna organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka w Syrii podała, że ofiar śmiertelnych było 15. Celem ataku był posterunek policji. Większość z zabitych to policjanci, gdyż zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wewnątrz komisariatu.

Obserwatorzy konfliktu wewnętrznego w Syrii zauważają przełom na frontach walki. Reżim prezydenta Baszara el-Asada, który przed kilkoma tygodniami sprawiał wrażenie bliskiego upadku, przeszedł do kontrofensywy. Jego oddziały, wsparte przez bojowników libańskiego Hezbollahu, wyparły po zaciekłych walkach powstańców ze strategicznego miasta Kusajr. Państwa arabskie zapowiedziały, że w odwecie za to zaangażowanie wprowadzą sankcje wobec członków szyickiej milicji, która jest blisko powiązana z Iranem. Ten również udziela mocnego wsparcia reżimowi syryjskiemu, po jego stronie walczą też szyici, m.in. z Iraku, Jemenu i Bahrajnu.

Według napływających z Syrii informacji, nowym celem sił prezydenta el-Asada będzie leżące na północy Aleppo, które uchodzi za ekonomiczną stolicę kraju. Miasto to jest częściowo w rękach powstańców. Zaobserwowano, że armia rządowa przerzuca żołnierzy na lotnisko w Aleppo, grupuje oddziały w rejonie zamieszkałego przez Kurdów Ifrin, wysłała też posiłki do dwóch szyickich enklaw na północ od miasta. Eksperci wojskowi uważają, że walki o Aleppo będą długie i krwawe.

Zmiana sytuacji na froncie spowodowała, że Amerykanie rozważają rozpoczęcie uzbrajania rebeliantów. Decyzja może zapaść w tym tygodniu. Wczoraj zaś izraelski minister wywiadu Yuval Steinitz w rozmowie z dziennikarzami w Jerozolimie stwierdził, że reżim el-Asada „może nie tylko przetrwać, ale odzyskać terytoria”. Dotąd politycy izraelscy uważali, że jego upadek jest przesądzony.

Konflikt w Syrii rozpoczął się w marcu 2011 roku. Szacuje się, że do tej pory zginęło tam co najmniej 80 tys. osób. Liczba uchodźców szukających schronienia w państwach ościennych sięga już 1,6 mln. Kolejne miliony Syryjczyków to przesiedleńcy wewnątrz kraju.

Tymczasem w Jordanii, 120 kilometrów od granicy z Syrią, odbywają się duże międzynarodowe ćwiczenia „Eager Lion”. W rozpoczętych 9 czerwca manewrach bierze udział ponad 8 tys. żołnierzy z 19 państw. Jest wśród nich 4500 Amerykanów, a także Brytyjczycy, przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Polski, Czech, Kanady, Włoch, Turcji i kilku krajów regionu. Waszyngton wysłał do Jordanii myśliwce F-16 i zestawy przeciwrakietowe Patriot. Wedle zapowiedzi, jedne i drugie pozostaną tam po zakończeniu ćwiczeń 20 czerwca.

Źródła: AP, Reuters , Al Arabiya, centcom.mil

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Center

dodaj komentarz

komentarze

~dan
1371050640
Mnie zastanawia czy to trend nazywać rządy Bashara reżimem, tak się przyjęło bo tak go nazywają media glównego nurtu na całym świecie, a jak na calym świecie to i w Polsce również, czy to taki prikaz? Przypuszczam że w przypadku tego portalu to na całe szczęście to pierwsze. Pozdrawiam.
30-F7-31-F6
~uwazny
1370997480
też uważam, że lepszy umiarkowany reżim niż chaos z islamistami, wystarczy spojrzeć co teraz jest w libii
B3-59-58-1D
~And65
1370979840
Panowie, spokojnie to przecież chodzi o kase a nie o wolność i demokrację. Tego dotąd u siebie nie wprowadzili,bo ciągle trzymają Indian w rezerwatach. A fabryki broni muszą pracować. Teraz da się troche tak zwanym powstańcom a jak przejmą władzę to kupią dużo więcej. Libia już ma kupić transportowe C-130
C9-95-4F-A3
~GJ
1370966580
Nie żaden reżim a legalnie wybrany rząd.....
78-28-BB-8E

Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polityka nie znosi próżni
Dron dla hydrografów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
W jedynym słusznym kierunku
Star Army
Ciemne strony Facebooka
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Time for Miecznik
Czy będą podwyżki?
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wybierz się na wojskowe studia
Saper robi przejście
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Ramstein Alloy” nad Litwą
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Legia Akademicka po raz piąty
Ogień na alpejskich szczytach
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Duch Invictus jest, czas na formę
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Zbrodnia bez kary
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Kraby dla podhalańczyków
Szef MON odwiedził USA
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
Szczury Torbuku
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
KFOR: wyższy stopień gotowości
Raki dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Inwestycje Stoczni Wojennej
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
AZOR – podwodny specjalista
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO