Szef obrony estońskich Sił Zbrojnych generał dywizji Riho Terras 6 czerwca złożył wizytę na stanowisku dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, przygotowanego w bazie Tapa na potrzeby ćwiczeń „Saber Strike 13”.
Dwa dni temu dowódca Korpusu generał dywizji Bogusław Samol spotkał się z szefem obrony estońskich Sił Zbrojnych generałem dywizji Riho Terrasem w Tallinie. Tym razem to generał Samol wspólnie ze swoim zastępcą generałem dywizji Agnerem Rokosem podejmowali estońskiego gościa na stanowisku dowodzenia Korpusu powstałym na terenie największej bazy wojskowej w Tapa.
Szef obrony zdecydował się osobiście odwiedzić rejon działania żołnierzy Korpusu i Brygady Wsparcia Dowodzenia, a także dowiedzieć się więcej nie tylko
o samej Kwaterze, ale też o zakresie jej uczestnictwa w ćwiczeniach „Saber Strike 13”.
Po oficjalnym powitaniu i wpisie do księgi pamiątkowej generał Terras wysłuchał krótkiej prezentacji przedstawionej przez pułkownika Kaia Uwe Stumpfa, pełniącego podczas ćwiczeń obowiązki szefa Sztabu Korpusu. Zawierała ona informacje dotyczące rozwoju Kwatery, bieżących i przyszłych zadań i wyzwań, jak również zasad współpracy podczas „Saber Strike” personelu z Koszar Bałtyckich
z brygadą estońską. Nie mogło zabraknąć kwestii wyjazdu żołnierzy ze Szczecina do Afganistanu w 2014 roku oraz słów wdzięczności wynikających ze znaczącego wsparcia kadrowego, jakiego armia estońska udziela Korpusowi w tym zakresie.
Po prezentacji gość miał okazję zapoznać się z metodami działania głównych zespołów ćwiczących stanowiska dowodzenia, z bieżącą sytuacją taktyczną oraz z potencjałem i możliwościami Brygady Wsparcia Dowodzenia, odpowiedzialnej za przygotowanie stanowisk Korpusu, a także zapewnienie łączności tak wewnętrznej, jak i z partnerami w terenie operacji.
Bliższa współpraca oraz znaczenie zacieśniania dwustronnych relacji były zgodnie podkreślane przez obie strony. Generał Terras zaznaczył również, że „ważne jest to, że Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jako organizacja regionalna wchodząca w skład struktury wojskowej Sojuszu najbliższa Estonii jest tutaj, ale najważniejsze jest to, że po raz pierwszy w historii Korpusu jego sprzęt i personel ćwiczy poza terytorium jego państw założycielskich (Dania, Niemcy, Polska), potwierdzając swój zasięg i możliwości”. Szef obrony zaznaczył także, jak ważnym partnerem dla Estonii jest szczeciński Korpus.
Generał Samol wyraził satysfakcję z rezultatów spotkań z estońskimi partnerami oraz planowanych przyszłych, wspólnych przedsięwzięć. Dowódca Korpusu podziękował również za gościnność i stworzenie doskonałych warunków dla żołnierzy stacjonujących na estońsiej ziemi.
Jednym z ostatnich punktów w programie wizyty było wręczenie generałowi Samolowi tablicy pamiątkowej estońskich Sił Zbrojnych.
Źródło: podpułkownik Wojciech Wiśniewski
autor zdjęć: st. sierż. Maksymilian Halec
komentarze