moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Traktat o handlu bronią podpisany

To pierwszy w historii międzynarodowy dokument wprowadzający kontrolę nad handlem bronią konwencjonalną. W siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpisali go przedstawiciele 67 krajów. Polska uczyni to do końca czerwca, rząd przygotowuje w tej sprawie uchwałę. Jednak eksperci ostrzegają: jeśli nie ratyfikują go najwięksi eksporterzy broni, dokument będzie miał niewielkie znaczenie.


Traktat wprowadza jednolite przepisy dla wszystkich zagranicznych transferów broni – od pistoletów i karabinów, do czołgów i śmigłowców bojowych. W ten sposób mają zniknąć luki prawne, które ułatwiają nielegalną sprzedaż. Gdy umowa wejdzie w życie, państwa, które ją podpisały, będą musiały sporządzać między innymi raporty dotyczące handlu bronią i składać je w ONZ.

Jako pierwszy swój podpis pod traktatem złożył minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Zimerman. Podpisały go także m.in.: Australia, Brazylia, Japonia, Norwegia, Republika Korei, Szwajcaria oraz 23 członków Unii Europejskiej.

Dokumentu na razie nie sygnowały Stany Zjednoczone, które są największym eksporterem broni na świecie. John Kerry, sekretarz stanu, wyjaśniał, że Amerykanie czekają, aż ONZ zakończy oficjalne tłumaczenie traktatu.

Spośród krajów UE pod dokumentem nie podpisały się jeszcze: Bułgaria, Irlandia, Słowacja oraz Polska. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że przyłączenie się naszego kraju to tylko kwestia czasu. Rząd pracuje właśnie nad uchwałą umożliwiającą parafowanie dokumentu. – Spodziewamy się, że do końca tego tygodnia dokument zostanie przyjęty, a Polska podpisze traktat w najbliższym możliwym terminie, najprawdopodobniej jeszcze przed końcem czerwca – usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu.

Traktat trzeba jeszcze ratyfikować. Wystarczy, że uczyni to 50 państw spośród tych, które go podpisały. Jego zapisy wejdą w życie 90 dni od daty ratyfikacji.

Dyplomaci ONZ ostrzegają jednak, że skuteczność tego dokumentu może być ograniczona, jeśli główni eksporterzy i importerzy broni odmówią jego przyjęcia. Najwięksi na rynku handlu bronią to m.in.: USA, Rosja, Indie i Arabia Saudyjska. W kwietniu, gdy uzgadniano treść traktatu, poparły go 154 kraje, ale Chiny, Indie i Rosja oraz 20 innych państw wstrzymały się od głosu. Przeciwne były Iran, Korea Północna i Syria.

– Najważniejsze jest to, że traktat już jest i że ustalono pewne normy prawne. Z pewnością pozytywny wydźwięk ma fakt, że w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ zagłosowały przeciwko niemu tylko trzy państwa. Miejmy nadzieję, że ci, którzy wówczas wstrzymali się od głosu, zmienią zdanie – mówi Łukasz Kulesa, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodaje, że teraz ważną rolę mają do odegrania organizacje pozarządowe, które powinny naciskać na szybkie przyjęcie traktatu zarówno przez państwa wahające się, jak i te, które już go podpisały.

– Sądzę, że dokument podpiszą Chiny, Rosja i Indie, ponieważ w żaden sposób nie zagraża on ich interesom. Zadbały o to podczas negocjacji, bo w gestii państw pozostała ostateczna decyzja w sprawie przyznawania licencji eksportowej – dodaje Łukasz Kulesa.

Prace nad traktatem o handlu bronią trwały siedem lat. Jego zapisy mają powstrzymać niekontrolowany przepływ broni i amunicji, który sprzyja łamaniu praw człowieka. Roczną wartość światowego handlu wszystkimi rodzajami broni konwencjonalnej szacuje się na około 70 mld dolarów.

Źródła: Reuters, dw.de, un.org

wr

autor zdjęć: ONZ

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1370459100
Polska sie przylaczy tylko jak zobacza tam USA. Tak to mom nadzieje ze sie nie przylacza!
89-B5-6E-3D

Wilk na poligonie
 
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Saper robi przejście
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
AZOR – podwodny specjalista
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kobiety a pokój
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dron dla hydrografów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kraby dla podhalańczyków
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
Szczury Torbuku
Zbrodnia bez kary
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Inwestycje Stoczni Wojennej
Czy będą podwyżki?
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciemne strony Facebooka
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
„Ramstein Alloy” nad Litwą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Star Army
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Duch Invictus jest, czas na formę
Time for Miecznik
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Course on Diplomacy
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
Raki dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
O bezpieczeństwie państw NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Afganistan. Czas wracać do domu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
W jedynym słusznym kierunku
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO