moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ekshumacje na Powązkach

Szczątki ponad 70 ofiar komunistycznego terroru odnaleźli badacze IPN na Powązkach. Trwa drugi etap prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, gdzie spoczywają osoby zamordowane w latach 40. i 50. Niewykluczone, że uda się odkryć miejsca pochówku gen. Augusta Fieldorfa i rtm. Witolda Pileckiego.

Kwatera „Ł” na Łączce na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Kilkunastu archeologów, lekarzy medycyny sądowej i genetyków z Instytutu Pamięci Narodowej od połowy maja poszukuje w kwaterze „Ł” na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach miejsc pochówku ofiar komunizmu. W okresie stalinowskim pogrzebano tutaj w bezimiennych mogiłach kilkuset więźniów zamordowanych w areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Historycy IPN przypuszczają, że właśnie na Łączce złożono ciała legendarnych postaci polskiego podziemia: gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, organizatora ruchu oporu w Auschwitz, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, dowódcy 5 Brygady Wileńskiej, i ppłk. Łukasza Cieplińskiego, przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest szansa, że w tym roku uda się odnaleźć miejsca ich pochówku.

Specjaliści IPN pracowali na cmentarzu już latem ubiegłego roku. Wydobyli czaszki i fragmenty szkieletów 117 osób. Teraz przeszukują obszar, którego nie zdążyli wtedy zbadać. Według danych Instytutu znajdują się tam jeszcze szczątki około 200 więźniów zamordowanych przez UB. – Dotychczas odnaleźliśmy 71 z nich – mówi portalowi polska-zbrojna.pl kierujący ekipą ekshumacyjną dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, historyk z IPN.

Cały czas trwa też żmudny proces identyfikacji ekshumowanych szczątków. Naukowcy z IPN współpracują ze specjalistami z dziedziny medycyny sądowej z Krakowa i Wrocławia. Dotąd IPN poinformował o siedmiu ofiarach, których dane udało się ustalić. Jednym z nich jest Stanisław Kasznica, ostatni przywódca Narodowych Sił Zbrojnych. – Zidentyfikowaliśmy już kilka kolejnych osób, ale ich nazwiska podamy za kilkanaście dni, po zakończeniu prac na Powązkach – zdradza dr Szwagrzyk.

Jak dodaje, najpewniejszym sposobem ustalenia tożsamości zamordowanych są badania genetyczne i porównanie ich z próbkami DNA ich rodzin. Próbki takie pobrano już od kilkudziesięciu krewnych ofiar stalinowskich represji. IPN poszukuje nadal kontaktu z rodzinami innych więźniów z tamtego okresu. Więcej informacji w tej sprawie można znaleźć na stronie IPN.

Ekshumowane na Powązkach szczątki składane są w specjalnym pomieszczeniu na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Na razie nie wiadomo, gdzie zostaną pochowane. Jednym z najczęściej powtarzanych miejsc jest przebudowana kwatera na powązkowskiej Łączce. Ostatecznie o miejscu pochówku zadecydują rodziny ofiar.

Jak informuje dr Szwagrzyk, prace archeologiczne na Łączce potrwają jeszcze kilka dni. – Niestety, nie uda się nam tej wiosny przeszukać całego terenu. Część więziennych dołów wchodzi pod współczesne groby i musimy się zastanowić, jak do nich dotrzeć – wyjaśnia historyk.

IPN prowadzi ekshumacje w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”, który finansuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak szacuje sekretarz Rady dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, w całej Polsce w co najmniej kilkudziesięciu miejscach znajdują się jeszcze szczątki 50–60 tys. ofiar stalinowskiego terroru. Dlatego w tym roku IPN planuje rozpocząć poszukiwania na dwóch innych warszawskich cmentarzach: na Służewie i Bródnie, gdzie w latach 40. i 50. także odbywały się tajne pochówki.

* * * * *

Na stołecznym cmentarzu powązkowskim na terenie kwatery „Ł”, tzw. Łączce, w latach 1948–1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez UB w areszcie przy ulicy Rakowieckiej. Byli to przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy oraz żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego. Grzebano ich potajemnie w zbiorowych mogiłach. Ciała wrzucano do dołów, nie zapisując o nich informacji w cmentarnych księgach.

AD

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pokazali bojowego ducha
Dodatkowe siły do ochrony granicy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ratownicy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Honor weteranom misji!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO