Blisko 300 weteranów z „czarnej dywizji” przyjechało do wędrzyńskiego klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, aby uroczyście świętować Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.
– Dzisiejszy dzień jest Waszym świętem, w którym dziękujemy Wam za Waszą odwagę, wytrwałość i poświęcenie, za które należy się szacunek i pamięć. Żołnierze pod biało-czerwoną flagą, którą noszą na swoim mundurze, nie są najemnikami, ale tymi, którzy udzielają pomocy i wsparcia potrzebującym, których pokrzywdziły pożogi wojen – podkreślił generał dywizji Janusz Adamczak, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
27 maja w Wędrzynie świętowali weterani z „czarnej dywizji”. Przyjechali, aby uczcić wysiłek tych wszystkich, którzy uczestniczyli w misjach poza granicami państwa. Szczególny hołd oddali poległym kolegom: porucznikowi Łukaszowi Kurowskiemu, młodszemu chorążemu Jarosławowi Maćkowiakowi, sierżantom Rafałowi Nowakowskiemu oraz Pawłowi Poświatowi, a także kapralowi Hubertowi Kowalewskiemu. W ich intencji kapelani wojskowi odprawili także mszę świętą, w czasie której wspominano żołnierzy, którzy na misjach oddali życie.
Najważniejszymi uczestnikami uroczystości byli sami weterani oraz rodziny poległych. Dodatkowo w dywizyjnym Dniu Weterana wzięła udział pani poseł Bożena Sławiak z Komisji Obrony Narodowej, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, zaproszeni goście oraz dowódcy wszystkich jednostek 11 LDKPanc. – Najważniejsze to nie zapominać. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy przez lata brali udział w misjach wojskowych. Pamiętajmy szczególnie o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę za służbę ojczyźnie. Nie zapominajmy! – mówił do weteranów generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca batalionu dowodzenia strzelców wielkopolskich oraz były dowódca kompanii rozpoznawczej walczącej w Karbali w 2004 roku, przybliżył żołnierzom historię ówczesnych walk. Podkreślił, że żołnierze, którzy tam walczyli, są integralną częścią społeczeństwa. Przypomniał, że żołnierze walczyli nie tylko w Karbali, ale także przez kilka lat o uznanie swoich zasług. – Szczęśliwie, nam udało się wrócić. Niestety, nie wszyscy mieli takie szczęście – dodał.
Krzysztof Gradys, referent do spraw weteranów w 11 LDKPanc, podkreślał, że po powrocie do kraju weterani muszą zmagać się z wieloma problemami. Niejednokrotnie potrzebują pomocy nie tylko ze strony rodziny, ale także pomocy psychologicznej, finansowej. W myśl kampanii społecznej „Szacunek i wsparcie” pokazywał, jakie są możliwości pomocy i wsparcia dla wszystkich uczestników misji.
W czasie uroczystości dowódca dywizji wręczył blisko 20 weteranom Gwiazdy Afganistanu. Niezwykle podniosłym momentem było wręczenie rodzinom poległych odznaczeń tytułu honorowego: Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej.
Całość uroczystości uświetnił występ zespołu Miniaturki, który bardzo rozweselił wszystkich zgromadzonych na sali. Po występie przyszedł czas na wspólny poczęstunek, przy którym weterani mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami, radościami i smutkami.
Główne obchody Dnia Weterana poza Granicami Państwa odbędą się 29 maja we Wrocławiu. Tego dnia na rynek wjadą weterani – rowerzyści, którzy biorą udział w II Rowerowym Rajdzie Weterana. Z Międzyrzecza rowerzyści wyjechali w piątek. Mają do pokonania blisko 300-kilometrową trasę.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze