Umożliwienie żołnierzom awansowania bez zmiany stanowiska wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Tak stwierdzili posłowie i przedstawiciele resortu obrony podczas pierwszego posiedzenia podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy. – Ustawa jest ważna, dlatego nie chcemy przy pracach nad nią popełnić żadnego błędu – stwierdził przewodniczący podkomisji Mariusz Kamiński z PiS.
- Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy tzw. pragmatycznej, to jedna z najważniejszych zmian, jakie czekają naszą armię – podkreślał wiceminister obrony Czesław Mroczek. Mówił o tym na pierwszym posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji powołanej przez posłów sejmowej komisji obrony narodowej do pracy nad tym rządowym projektem.
Pierwsze posiedzenie podkomisji poświęcone było głównie noweli, która umożliwi szeregowym, podoficerom i oficerom młodszym - do stopnia kapitana - awansowanie bez zmiany stanowiska. – Dzięki temu żołnierze będą mieli czas na doskonalenie się i rozwój – tłumaczył posłom gen. dyw. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.
Jak wyliczył, na tej zmianie zyska ponad 4500 żołnierzy. Wszyscy oni mają stopnie wyższe niż przewidziano na stanowiskach, na których służą. Jak podał dyrektor departamentu np. 282 sierżantów sztabowych służy na stanowiskach sierżantów, a 464 starszych plutonowych - na stanowiskach przewidzianych dla plutonowych. - Zaproponowany przez MON system wychodzi naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy i ureguluje ich ścieżkę awansu – uważa poseł Paweł Suski (PO).
Podkomisja omówiła też m.in. kwestię wprowadzenia drugiej instancji w wojskowych komisjach lekarskich, umożliwiającą odwoływanie się od ich orzeczeń. Zgodzono się też na skreślenie obowiązku kierowania do komisji lekarskich z urzędu po trzech miesiącach zwolnienia lekarskiego ciężarnych kobiet – żołnierzy.
- Wiemy, jak ważna dla żołnierzy jest ta ustawa i dlatego chcemy nad nią pracować powoli i z rozwagą, aby nie popełnić żadnego błędu – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl przewodniczący podkomisji Mariusz Kamiński z PiS. Dodaje, że jej prace potrwają prawdopodobnie do lipca tego roku.
Kolejne posiedzenie podkomisji zaplanowano na połowę czerwca.
***
Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowa ustawa pragmatyczna to - poza awansowaniem bez zmiany stanowiska - zniesienie kadencyjności dla podoficerów, a dla oficerów, z wyjątkiem najwyższych dowódców, wprowadzenie możliwości wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku, umożliwienie żołnierzom brania urlopów ojcowskich oraz wprowadzenie zasady, że oficerem może zostać tylko magister.
autor zdjęć: Łukasz Kermel
komentarze