Od 20 do 24 maja 2013 r. w Akademii Obrony Narodowej prowadzone jest wielonarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Air Shield-13”. Ćwiczenie odbywa się w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.
Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności słuchaczy i studentów – oficerów Sił Powietrznych Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON w zakresie planowania operacyjnego użycia wielonarodowego zgrupowania operacyjnego komponentu powietrznego sił połączonych w operacji reagowania kryzysowego o charakterze bojowym.
Ważnym elementem jest zdobywanie przez studentów praktycznych doświadczeń w pracy sztabowej w wielonarodowym zespole planistycznym oraz doskonalenie umiejętności językowych. 21 maja 2012 r. w trakcie prezentowania wyników pracy międzynarodowego sztabu komponentu powietrznego obecny był profesor wizytujący AON dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski, który wysoko ocenił wysiłek i wkład włożony w tą fazę ćwiczenia. W podsumowaniu wygłosił krótki wykład na temat rozwoju Sił Powietrznych oraz współpracy międzynarodowej, akcentując istotę ćwiczeń i szkoleń w wymiarze międzynarodowym.
W ćwiczeniu, poza studentami wojskowymi z Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON, biorą udział oficerowie z Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie. Zagraniczni uczestnicy ćwiczenia to studenci i wykładowcy: Air Command and Staff College Uniwersytetu Sił Powietrznych USA oraz Akademii Dowodzenia Bundeswehry.
Ćwiczenie „Air Shield” organizowane jest corocznie od 1996 r. Początkowo było ono prowadzone wspólnie przez Wydział Lotnictwa i OP oraz Wydział Lotnictwa Akademii Dowodzenia Bundeswehry. Obecnie ćwiczenie organizuje Instytut Lotnictwa i OP Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON z udziałem partnerskich uczelni zagranicznych. Na zasadzie wzajemności, oficerowie Sił Powietrznych studiujący w AON uczestniczą w ćwiczeniach AIREX i COMMON TRAIL w Hamburgu oraz JAEX w bazie lotniczej Maxwell w USA.
Źródło: Artur Kuptel
autor zdjęć: Artur Kuptel
komentarze