Ogień, dym, wysoka temperatura, wąskie przejścia i ograniczona widoczność towarzyszyły żołnierzom 10 kompanii 15 Batalionu Ułanów Wielkopolskich, którzy pokonywali tor napalmowy.
Tor napalmowy składa się z szeregu przeszkód ustawionych na odcinku około 200 metrów. W gęstym dymie i płomieniach żołnierze muszą pokonać m.in. drewnianą, ruchomą kładkę, minilabirynt, czy przejść nad płomieniami zawieszeni na linie. Wszystko w masce przeciwgazowej, która niewątpliwie utrudnia oddychanie i ogranicza widoczność. Takie warunki mają sprawdzić nie tylko sprawność żołnierzy, ale także ich odporność na stres.
Pokonanie ognistego toru napalmowego to tylko jeden z elementów składowych metodycznych zajęć pokazowych, które odbyły się na wędrzyńskim placu ćwiczeń. Kapitan Łukasz Nocek, oficer wojsk chemicznych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przeprowadził zajęcia, które miały doskonalić rozwiązania z zakresu ochrony przed środkami zapalającymi. – Głównym celem przeprowadzonych zajęć jest nie tylko przedstawić rozwiązania metodyczne w zakresie przygotowania i prowadzenia zajęć z ochrony przed środkami zapalającymi, ale przede wszystkim doskonalenie chemików w ich prowadzeniu i ujednolicenie ich przebiegu – opowiadał kpt. Nocek.
W czasie zajęć uczestnicy szkolili się także z zakresu ewakuacji rannych, gaszenia środków zapalających na umundurowaniu, czy udzielania pierwszej pomocy medycznej porażonym środkami zapalającymi.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze