− W ministerstwie obrony trwają prace nad powołaniem zupełnie nowej jednostki o nazwie Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii. Chcemy przełamywać rutynę. To komórka, która ma wymyślać i proponować zupełnie nowe pomysły z pożytkiem dla bezpieczeństwa − powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji pt. „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”.
W czwartek, 16 maja br. w hotelu InterContinental w Warszawie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uczestniczył w międzynarodowej konferencji pt. „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. W sesji otwierającej obrady uczestniczył ponadto szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bogusław Winid oraz przedstawiciele kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP i przemysłu obronnego.
Organizatorem konferencji, już po raz dziewiąty, jest Zarząd Targów Warszawskich S.A. oraz miesięcznik „RAPORT-wojsko, technika, obronność”.
− Ubiegły rok był rokiem obfitującym w różne wydarzenia − mówił minister Tomasz Siemoniak. − Za najważniejsze uznałbym przyjęcie planu modernizacyjnego SZ na lata 2013−2022. Wzrost gospodarczy, jaki był naszym udziałem w ostatnich czterech latach sprawił, że realne wydatki na obronność w tym okresie wzrosły o 32%. Wskaźnik ten daje nam dziś najwyższą lokatę wśród wszystkich państw NATO i Unii Europejskiej. Do 2022 r. zamierzamy wydać na modernizację od 120−140 mld zł − podkreślił szef MON.
− Bez harmonogramu najważniejszych priorytetów wszelka polityka zakupowa byłaby wypadkową różnych oczekiwań, czasem słusznych, a czasem nie − dodał minister. − Po długiej pracy dysponujemy planem, który jest optymalny. Wiąże on w sobie zagrożenia, sytuację w NATO i UE, możliwości finansowe naszego kraju oraz sytuację polskiego przemysłu obronnego.
Minister wspomniał także o konieczności współpracy na rzecz nowych technologii dla bezpieczeństwa obronnego.
− Konieczna jest tu współpraca nauki i przemysłu. Potrzeba tu dobrego trójkąta. My, jako Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, jesteśmy jednym z kątów − pozostałe dwa to nauka i przemysł − mówił minister. − Staramy się bardzo mocno pobudzić przemysł i ośrodki naukowe − to bardzo duży potencjał. Potrzeba zupełnie nowego podejścia. Potrzeba po stronie państwowej nowych mechanizmów. Musimy odchodzić od rutyny − podkreślał.
Podając przykład dobrej współpracy minister powiedział. − Kilka dni temu podpisałem decyzję o powołaniu Narodowego Centrum Kryptologii. Centrum, które w oparciu o Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie się funkcjonowało rozwijało w sposób uporządkowany i zintegrowany.
Minister poinformował także, że w ministerstwie obrony trwają prace nad powołaniem zupełnie nowej jednostki o nazwie Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii. − Chcemy korzystać z wiedzy różnych instytucji i grup społecznych. Czasem młodzi ludzie i pasjonaci podpowiadają lepiej niż ośrodki naukowe − mówił. − Chcemy, aby ta jednostka wykorzystała dobre doświadczenie tego typu instytucji zagranicznych. Planujemy uruchomić działalność Inspektoratu na początku przyszłego roku − powiedział szef MON.
Uczestniczący w konferencji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przedstawił priorytety w zakresie bezpieczeństwa. Poinformował także, że w przyszłym tygodniu opublikowana zostanie pierwsza w Polsce Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego opracowana na podstawie wniosków z prac Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.
Z kolei Bogusław Winid przedstawił, jak z perspektywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych wygląda polityka bezpieczeństwa. – To cztery przenikające się kręgi. Są to nasze zdolności narodowe, współpraca w ramach Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz polityka regionalna czy też polityka bilateralna – mówił minister.
Minister powiedział, że rola Polski w NATO stanowczo wzrosła. – Jest to zasługa m.in. utrzymania naszych wydatków na obronność oraz zaangażowania w misji ISAF w Afganistanie. Pokazaliśmy w Sojuszu, że jesteśmy wiarygodni. Polska kształtuje linie NATO – dodał minister Winid.
***
Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji dyskutować będą w trzech sesjach tematycznych:
– Globalna suma strachów i wyzwań: analiza zagrożeń i nowych zjawisk, diagnoza rozwoju wydarzeń w regionach uznanych za ogniska zapalne świata;
– Polskie programy zbrojeniowe;
– Suma polskich doświadczeń bojowych z misji zagranicznych.
Fot. mjr Robert Siemaszko
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko
komentarze