moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie spotkali się z generałami

Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie, byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę – mówili posłowie z Komisji Obrony Narodowej do generałów Mieczysława Cieniucha i Edwarda Gruszki.


Posiedzenie sejmowej komisji, na które przybył także szef MON Tomasz Siemoniak, odbyło się na prośbę parlamentarzystów. Chcieli podziękować generałom za trzyletnią współpracę. Na początku maja gen. Mieczysław Cieniuch odszedł ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego, a za kilka dni skończy się kadencja dowódcy operacyjnego gen. broni Edwarda Gruszki. Spotkanie było też okazją do poznania ich następców – gen. broni Mieczysława Gocuła, nowego szefa Sztabu Generalnego WP i gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, który zostanie dowódcą operacyjnym.

Przewodniczący komisji, Stefan Niesiołowski, podziękował odchodzącym generałom za rzetelność, kompetencję i kulturę osobistą. – Życzyłbym panu generałowi Cieniuchowi, by na koniec kariery wojskowej został marszałkiem – żartował przewodniczący.

Generałom podziękowali także posłowie z partii opozycyjnych. – Chciałabym, w imieniu żeńskiej części komisji, podziękować panom generałom. Spotkałyśmy się ze strony panów z profesjonalizmem, szacunkiem i życzliwością – mówiła posłanka Renata Butryn (PO) i dodała: – Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę.

Tomasz Siemoniak zapewnił, że armia będzie korzystać z wiedzy i doświadczenia odchodzących ze stanowisk generałów. – Mamy poważne plany zagospodarowania generała Cieniucha na innym stanowisku. Byłoby marnotrawstwem, nie wykorzystać jego doświadczenia i kontaktów – przekonywał szef MON.

Komisja poznała także nowego szefa sztabu Generalnego – gen. Mieczysława Gocuła oraz przyszłego dowódcę operacyjnego gen. Marka Tomaszyckiego. – To zmiana pokoleniowa. Obaj generałowie mają świadomość jak trudne zadania ich czekają i jaką rolę będą mieli do odegrania wobec nadchodzącej reformy dowodzenia – mówił minister Siemoniak.

Gen. Gocuł przedstawił parlamentarzystom swoje priorytety na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. Będą to m.in. przygotowanie wojska do reformy dowodzenia, bezpieczny powrót polskich żołnierzy z Afganistanu, opracowanie raportu na temat wniosków i doświadczeń wyniesionych z Afganistanu oraz przeprowadzenie modernizacji technicznej armii.

Minister Siemoniak poinformował posłów, że prezydent przedłużył kadencje wszystkim pozostałym dowództwom Sił Zbrojnych. – Ich kadencja miała się skończyć w połowie maja, jednak Bronisław Komorowski zdecydował o przedłużeniu ich służby na tych stanowiskach do 31 stycznia 2014 roku – mówił minister Siemoniak. I jak tłumaczył, wynikało to z kalendarza zmian, jakie mają nastąpić w armii. Chodzi o wejście w życie reformy dowodzenia armią. Sejm właśnie rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy w tej sprawie. Zmiany (m.in. likwidacja odrębnych dowództw sił zbrojnych i utworzenie na ich bazie dwóch dowództw – generalnego i operacyjnego) miałyby obowiązywać od stycznia 2014 roku.
– Dzięki przedłużeniu kadencji dowódców zostanie zapewniona ciągłość dowodzenia i łagodne przejście do nowej struktury – wyjaśniał minister Siemoniak.

Generałowie Cieniuch i Gruszka otrzymali nominację w szczególnie trudnym momencie – zaraz po katastrofie smoleńskiej, w której zginęli wszyscy dowódcy Sił Zbrojnych. Ich kadencje na stanowiskach szefa SG i dowódcy operacyjnego kończą się w tym miesiącu. 6 maja swoje obowiązki przejął do poprzednika gen. Gocuł. Zmiana na stanowisku dowódcy operacyjnego odbędzie się 20 maja.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polityka nie znosi próżni
 
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze bez testów z WF-u
BohaterONy 2021 wręczone!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Kobiety a pokój
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Inwestycje Stoczni Wojennej
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Szef MON odwiedził USA
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sportowiec roku
Będą podwyżki dla żołnierzy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Emerytura wypłacana w … karmie
Dron dla hydrografów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Ciemne strony Facebooka
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Będzie ustawa o obronie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Saper robi przejście
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Time for Miecznik
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze poszkodowani na granicy
Legia Akademicka po raz piąty
O bezpieczeństwie państw NATO
Zbrodnia bez kary
Napięta sytuacja na granicy
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Duch Invictus jest, czas na formę
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
103 lata Sztabu Generalnego
Ogień na alpejskich szczytach
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kraby dla podhalańczyków
Szczury Torbuku
Wybierz się na wojskowe studia
Święto sportowców w mundurach
AZOR – podwodny specjalista
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO