Głównym celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z prowadzeniem operacji w Afganistanie i Kosowie, implementacją nowej struktury dowodzenia NATO, podziałem stanowisk flagowych oraz wspieraniem wysiłków transformacyjnych. Podczas posiedzenia odbyła się także dyskusja na temat współpracy wojskowej z Rosją i krajami Dialogu Śródziemnomorskiego oraz Partnerstwa Euroatlantyckiego. Spotkanie to stanowiło ważny etap w przygotowaniu do szczytu NATO w Chicago 20–21 maja 2012 roku.
18 stycznia w ramach posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO w formule szefów sztabów / obrony odbyło się spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Sekretarz generalny omówił zagadnienia, które będą dominowały w czasie szczytu NATO w Chicago, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji zaangażowania sojuszu w operację w Afganistanie oraz podtrzymania efektywności NATO w obliczu kryzysu ekonomicznego.
Szef Sztabu Generalnego WP odbył spotkania dwustronne z szefami sztabów sił zbrojnych Gruzji i Izraela oraz dowódcą ISAF, podczas którego generał John R. Allane pozytywnie ocenił efekty działań żołnierzy PKW w Afganistanie. Wyraził też zainteresowanie zaangażowaniem Wojska Polskiego w Afganistanie w kolejnych latach.
Komitet Wojskowy NATO (NATO MC) jest najwyższą władzą wojskową NATO. Formalne spotkania KW na poziomie szefów obrony (sztabów generalnych) państw członkowskich odbywają się trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosna, jesień) w KG NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa. Oprócz formuły wewnętrznego spotkania szefów obrony państw członkowskich, porządek sesji obejmuje również oddzielne spotkania: KW NATO z przedstawicielami państw programu Partnerstwa dla Pokoju, KW NATO z przedstawicielami państw Dialogu Śródziemnomorskiego, KW NATO z przedstawicielami Ukrainy, Gruzji oraz Rosji, KW NATO z państwami kontrybuującymi wojska i środki do poszczególnych operacji prowadzonych przez NATO.
NATO
komentarze