Żołnierze 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów 10 BKPanc, którzy stanowią trzon taktycznego zespołu bojowego XIV zmiany PKW Afganistan, rozpoczęli pod okiem amerykańskich instruktorów szkolenie w zakresie Counter - IED.
Po raz pierwszy w historii szkolenia świętoszowskiej brygady żołnierze 10 BKPanc, aktualnie przygotowujący się do pełnienia zadań podczas XIV zmiany PKW Afganistan, mają niecodzienną okazję aktywnie uczestniczyć w podstawowym szkoleniu z przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym.
– Szkolenie to daje moim żołnierzom wyjątkową możliwość zapoznania się z rozpoznanym już rodzajem zagrożeń stosowanych na przykładzie scenariuszy, które wystąpiły na teatrze działań w Afganistanie – mówił obecny podczas pierwszego dnia szkolenia podpułkownik Michał Rohde, dowódca 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów i jednocześnie dowódca taktycznego zespołu bojowego XIV zmiany PKW Afganistan. – Wiedza o terenie, środowisku, systemie maskowania i procedurach działania przeciwnika jest źródłem, którego zgłębienie jest nieocenioną wartością w świetle naszej przyszłej aktywności na ziemi afgańskiej. Choć wielu z moich dragonów ma już doświadczenie w tej materii z ostatniej misji w Afganistanie, to tego typu praktyczne szkolenie tylko wzbogaca ich wiedzę i daje wszechstronną wiedzę na temat Counter – IED nowym, nieprzeszkolonym w tej dziedzinie żołnierzom – dodał ppłk Rohde.
Mobilny interaktywny trenażer do szkolenia z zakresu C - IED (MCIT) został przywieziony do świętoszowskiej brygady „Czarnej Dywizji” przez instruktorów z amerykańskiego Joint Multinational Training Centre z Grafenwohre w Niemczech. Trenażer składa się z pięciu kontenerów, w których zainstalowano monitory i inny sprzęt pozwalający na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Umożliwia on dobre zrozumienie środowiska zagrożonego występowaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Jest najlepszą podstawą do szkolenia z tego zakresu, wykorzystując wirtualne, a zarazem interaktywne możliwości szkoleniowe. Dzięki swojej mobilności zestaw może być wykorzystany do szkolenia w każdym miejscu i czasie. Samo rozłożenie zestawu wymaga terenu o wymiarach około 30x30 metrów. Czas szkolenia zajmuje około 90 min, z czego szkolenie w kontenerach 1–3 zajmuje po 15 min, natomiast szkolenie w kontenerze 4 zajmuje 45 min (3 sesje po 15 min).Ostatni kontener stanowi stację zasilania w energię elektryczną. Wartym zaznaczenia jest fakt, że zestaw posiada kilka wersji językowych, w tym polską.
W najbliższych tygodniach wszyscy żołnierze XIV zmiany PKW Afganistan pod okiem amerykańskich i przeszkolonych już przez nich świętoszowskich instruktorów zapoznają się z możliwościami szkoleniowymi mobilnego interaktywnego trenażera do szkolenia z zakresu C-IED.
Źródło: kpt. Justyna Balik/ 10 BKPanc
autor zdjęć: 10 BKPanc
komentarze