W 2 Stargardzkim Batalionie Saperów 12 Brygady Zmechanizowanej odbyło się szkolenie żołnierzy wchodzących w skład VI zmiany PKW EUFOR/MTT Bośnia i Hercegowina z przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym (IED Improvised Explosive Devices) oraz tzw. świadomości minowej.
Szkolenie, przeprowadzone w dniach 25–26 kwietnia, rozpoczęło się od zajęć teoretyczno-pokazowych w oparciu o bogato wyposażoną salę wykładową batalionu w tablice poglądowe, makiety i eksponaty pozorujące improwizowane urządzenia wybuchowe stosowane przez terrorystów i zamachowców na Bliskim Wschodzie.
Żołnierze dodatkowo zapoznani zostali ze znajomością procedur (5x25, VP Serach oraz Isolation Box), minami przeciwpancernymi i przeciwpiechotnymi, innymi środkami oraz przedmiotami niebezpiecznymi pochodzenia wojskowego, występującymi na terenach byłej Jugosławii.
W drugim dniu szkolenia odbyły się zajęcia praktyczno-dynamiczne na poligonie przykoszarowym. Instruktor C-IED (Counter - Improvised Explosive Devices) z batalionu saperów starszy sierżant Dariusz Janicki wraz z drużyną SON 2014 przeszkolili żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego z procedur C-IED, a także ze sposobów przeszukiwania terenu. Zapoznali żołnierzy z procedurami meldowania o zdarzeniach z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz materiałów wybuchowych i amunicji pochodzenia wojskowego (UXO). Na „ścieżce śmierci” doskonalono umiejętności z działania w rejonie zagrożonym występowaniem IED/UXO/min pułapek, działania podczas rozpoznania drogi marszu, działania w wypadku wykrycia IED, min pułapek i pól minowych oraz w przypadku ataku z użyciem IED. W szkoleniu wykorzystano kołowe transportery opancerzone Rosomak.
Kursanci byli bardzo zadowoleni ze szkolenia. Stwierdzili, że mieli niepowtarzalną okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą wielu nowych metod, sposobów, procedur oraz taktyk stosowanych przez przeciwnika, jak i tych przeciwdziałających, realizowanych przez wojska własne. – To dobra lekcja misyjna – stwierdził dowódca VI zmiany PKW EUFOR/MTT podpułkownik Jan Wiśniewski.
Dowódca batalionu saperów podpułkownik Sławomir Szwemin, podsumowując szkolenie, życzył wszystkim szkolonym, aby nigdy nie musieli praktycznie wykorzystywać zdobytej wiedzy.
Oprac.: Judyta MŁYNARCZYK/ 2 bsap
autor zdjęć: 2 bsap
komentarze