moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cichociemni mają swój park

Wieża spadochronowa i małpi gaj, czyli tor przeszkód przypominający szkocki Largo House – na warszawskim Ursynowie powstaje park im. Cichociemnych. Pomagają go budować żołnierze jednostki GROM, którzy dziedziczą tradycje legendarnych spadochroniarzy Armii Krajowej.


Park powstanie w pobliżu Lasu Kabackiego, dokładnie przy Górze Trzech Szczytów. To popularne wśród warszawiaków miejsce spacerów i jazdy na rowerze. Dlaczego akurat tam? – Chodzi o to, żeby stworzyć warunki podobne do tych, w których naprawdę ćwiczyli żołnierze legendarnej formacji. Przecież nie skakali ze spadochronem do zorganizowanych parków, tylko w terenach leśnych, takich jak ten – tłumaczy Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.

Na Ursynowie zostanie odtworzona wieża spadochronowa i „małpi gaj” podobne do tych, na których cichociemni ćwiczyli w Szkocji. – Mamy fragmenty tych konstrukcji na zdjęciach, które znajdują się w archiwum naszej jednostki – wyjaśnia kpt. Tomasz Mika, rzecznik GROM-u. – Podejmujemy starania, by zdobyć dokładniejsze plany, a co za tym idzie, by urealnić trudy szkolenia, jakiemu musieli sprostać cichociemni.

W parku powstanie też współczesny tor przeszkód, na którym ćwiczą operatorzy GROM. Warszawiacy będą mogli przekonać się, jak wygląda jeden z elementów ich treningu. – Nie chodzi jednak o to, by zostać komandosem. Raczej o promocję zdrowego trybu życia – dodaje burmistrz Ursynowa.

Pomysłodawcami parku są Anna i Bogdan Rowińscy – założyciele Fundacji im. Cichociemnych, która zajmuje się pielęgnowaniem tradycji tej formacji. Uroczyste otwarcie odbędzie się 19 maja. Trzecia niedziela maja to tradycyjnie czas Dorocznego Zjazdu Cichociemnych. – Planujemy naprawdę wiele atrakcji, przyłącza się do nas coraz więcej formacji – policja, straż pożarna, harcerze, przyjaciele cichociemnych – opowiada kpt. Mika.

Podczas pikniku historyczno-militarnego będzie można zobaczyć między innymi elementy wyposażenia operatorów GROM, broń historyczną, którą wystawi Muzeum Wojska Polskiego, oraz pojazdy wojskowe, policyjne i straży pożarnej. – Kulminacyjnym punktem będą skoki spadochronowe ze śmigłowca. Skoczą oczywiście operatorzy GROM-u, ale też koledzy z innych formacji – zapowiada kpt. Mika.

EK

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


FORT Kraków otwarty
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Good Morning, Orka!
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medale na lodzie i śniegu
Waiting for the F-35
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Pucharowy medal na desce
Utraceni, lecz nie zapomniani
Piątka z czwartego wozu
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
PKW „Noteć” – koniec misji
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Polskie MiG-i dla Ukrainy
W cieniu dumy floty
Amerykański szogun
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Co nowego w przepisach?
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Kierunek Rumunia
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Experience It Yourself
Człowiek, który sprzedał ciszę
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Medyczny impas
O bezpieczeństwie u prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ferie z wojskiem
Partnerstwo Polski i Litwy
Przeprowadzka CSWOT-u
Więcej mocy dla Orki
Premier wojenny
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Dyrygent w mundurze
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Jak zbudować armię przyszłości
Co dalej z Tarczą Wschód?
To nie mogło się udać, ale…
Ekstremalnie ważny cel
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Maj polskich żywych torped
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Pies pomaga walczyć z PTSD
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO