W przyszłym roku Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni będzie nadzorował wycofywanie sił ISAF z Afganistanu. Trwające właśnie ćwiczenia „Crystal Eagle” przygotują żołnierzy do sprawnego współdziałania podczas tej niełatwej operacji – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl generał dywizji Bogusław Samol, dowódca Korpusu.
Dla nas, jako żołnierzy, najważniejsze jest to, że współpracujemy z kolegami z 21 krajów w realiach i na podstawie sytuacji, jakie w ostatnich miesiącach rzeczywiście wydarzyły się w Afganistanie. To ćwiczenie zapewni nam dużo sprawniejsze dowodzenie zarówno operacją sił ISAF, jak i ich wycofywaniem, które rozpocznie się w przyszłym roku.
„Crystal Eagle” pozwoli nam również zgrać zespoły oficerów i dowódców, którzy na miejscu nie będą już musieli poznawać się i uczyć wzajemnych relacji, tylko od razu przystąpią do zadań czekających na nich w Afganistanie.
Kolejną ważną korzyścią, jaką wszyscy odniesiemy z tych ćwiczeń, będzie to, że po ich zakończeniu nadal wszyscy będziemy mogli śledzić bieżące wydarzenia na terenie, w którym znajdziemy się za kilka miesięcy. Tworzymy tutaj kanały bezpośredniej łączności pomiędzy wszystkimi jednostkami mającymi współdziałać w warunkach afgańskich. Dzięki temu żołnierze naszego Korpusu wyruszający na misję będą na bieżąco znać sytuację, z którą będą mieli do czynienia w Afganistanie.
Równie ważna jest „cywilna” część wirtualnych manewrów. Są tu przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych współpracujący na bieżąco zarówno z władzami afgańskimi, jak i siłami ISAF. Pomagają oni żołnierzom zrozumieć różnice kulturowe, z jakimi spotkają się w Afganistanie. Tłumaczą niuanse miejscowego prawa, zwłaszcza te, które mogłyby stać się zarzewiem przyszłych nieporozumień z Afgańczykami.
To ćwiczenie ma sprawić, że gdy jednostki naszego Wielonarodowego Korpusu znajdą się na misji, będą działać jak jeden sprawny organizm. W Wildflecken, niemieckim Centrum Symulacji Działań Bojowych, jest blisko 1400 osób z 21 krajów NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Dzięki wirtualnym symulacjom żołnierze niemieckiej 1 Dywizji Pancernej, polskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, austriackiej 4 Brygady Piechoty Zmechanizowanej, Batalionu Obrony Chemiczno-Radiologicznej ze Słowenii oraz Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej i pozostałych jednostek Korpusu, trafiając do Afganistanu, będą właściwie przygotowani do wspólnego działania i współpracy z miejscowymi władzami.
komentarze