Rosną budżety armii chińskiej i rosyjskiej, a zmniejszają się w pogrążonych w kryzysie krajach zachodnich – wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem. Jednocześnie, według danych instytutu, światowe wydatki na uzbrojenie spadły pierwszy raz od 1998 r.
– Zauważyliśmy w tym roku nową tendencję w wydatkach na zbrojenia. Coraz mniej procentowo przeznaczają na ten cel państwa NATO, a coraz więcej kraje postradzieckie oraz Azja – stwierdza dr Sam Perlo-Freeman, szef programu badania wydatków wojskowych w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI).
Jak tłumaczy na stronie instytutu, powodem spowolnienia zbrojeń na Zachodzie jest kryzys finansowy oraz ograniczanie obecności NATO w Afganistanie. Według danych opublikowanych dzisiaj przez SIPRI, w zeszłym roku świat przeznaczył na zbrojenia 1,75 biliona dolarów, czyli o pół procenta mniej niż w 2011 roku. Przy czym kraje NATO wydały na ten cel ponad bilion dolarów.
Nadal, jeśli wziąć pod uwagę wielkości środków przeznaczanych na wojsko, przodują Stany Zjednoczone, z kwotą 682 mld dol. Jednak w ubiegłym roku armia USA dostała 6 proc. pieniędzy mniej niż w 2011 roku. Ponadto po raz pierwszy od końca zimnej wojny budżet Pentagonu stanowił mniej niż 40 proc. wydatków globalnych na zbrojenia.
Ograniczenia dotknęły też sojuszników USA. Od 2008 roku, czyli od początku kryzysu gospodarczego, 18 z 31 europejskich członków NATO zmniejszyło o 10 proc. ilość pieniędzy przeznaczanych na wojsko. Najwięcej w 2012 roku oszczędzały Włochy, które ograniczyły budżet armii o 5,2 proc., a Australia i Kanada o 4 proc. Polska, z wydanymi 9,9 mld dol., nie zajmuje w raporcie SIPRI ważnego miejsca, choć zaznaczono, że budżet naszej armii wzrósł o 4,5 proc.
Dużo więcej w ostatnim roku zwiększyły się wydatki na zbrojenia w Chinach – o 7,8 proc. i Rosji – 16 proc. W ten sposób Państwo Środka wydało na obronność 166 mld dol., Rosja – 90,7 mld dol. Coraz więcej na zbrojenia w swoich budżetach przeznaczają też kraje Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i Ameryki Łacińskiej. Nieznane są natomiast wydatki na ten cel Iranu, Kataru, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dane SIPRI potwierdzają trendy zawarte w opublikowanym miesiąc temu raporcie Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie, o którym pisaliśmy w portalu polska-zbrojna.pl.
Źródło: SIPRI, AP
autor zdjęć: MON Rosji
komentarze