Jak wyjechać na zagraniczne praktyki, jak ucząc się uzyskać stopień wojskowy i jak zdobyć stypendium – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się licealiści w czasie dnia otwartego w Akademii Obrony Narodowej. Zainteresowani mieli dziś okazję zwiedzić uczelnię i porozmawiać z wykładowcami oraz studentami.
Jagoda marzy o pracy w dyplomacji. – Wybrałam stosunki międzynarodowe na warszawskiej Akademii Obrony Narodowej. Tu studiował mój brat i chwalił atmosferę szkoły – tłumaczy tegoroczna maturzystka portalowi polska-zbrojna.pl. Karol rozważa za to rozpoczęcie na AON kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Jak wyjaśnia, takie studia pomogą mu w przygotowaniu do pracy w policji.
– Zależy nam, aby przychodzili do nas właśnie tacy studenci, zdecydowani na naszą uczelnię – mówił gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON, w trakcie dnia otwartego na akademii. Spotkanie zorganizowano z myślą o przyszłych cywilnych studentach AON. – Żołnierze na naukę do naszej uczelni kierowani są ze swoich jednostek – tłumaczy dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk dr hab. inż. Maciej Marszałek.
Szkoła na dwóch wydziałach: bezpieczeństwa narodowego oraz zarządzania i dowodzenia proponuje swoim słuchaczom kilkanaście kierunków studiów, m.in. bezpieczeństwo narodowe, logistykę, stosunki międzynarodowe, administrację, zarządzanie i dowodzenie. Od października rusza też nowy kierunek poświęcony bezpieczeństwu sieci komputerowych.
Przyszli studenci, zwiedzając szkołę, pytali o zasady rekrutacji, stypendia, praktyki, zaplecze socjalne i przyszłą pracę. – Absolwenci są zatrudniani głównie w administracji na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem i reagowaniem kryzysowym – odpowiadała Hanna Kowalczyk, słuchaczka zarządzania. Licealiści dowiedzieli się też o możliwości wyjazdu na studia zagraniczne w ramach europejskiego programu Erasmus oraz o szkoleniu dla studentów AON na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, które kończy uzyskanie stopnia podoficera rezerwy.
Akademia Obrony Narodowej jest jedną z największych uczelni cywilno-wojskowych w Polsce. Kształci się na niej ponad 8 tys. studentów cywilnych i około 2 tys. wojskowych. Co roku chętnych do nauki w tej szkole jest więcej niż miejsc. Najpopularniejszym kierunkiem jest bezpieczeństwo narodowe. W ubiegłym roku na jedno miejsce przypadało trzech chętnych.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze