W trzecią rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Pamięć ofiar w miejscu katastrofy uczcił minister Tomasz Siemoniak. Mówił też, by nie zapominać o 73. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Uroczystości w Smoleńsku.
– Życie i śmierć ofiar katastrofy warte są tego, by w skupieniu i z osobistą refleksją je wspominać – mówił Donald Tusk, który rano, przed wylotem do Nigerii, złożył wieniec i zapalił znicz na cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy.
W tym miejscu o 8.41, czyli o godzinie, kiedy Tu-154 uderzył w ziemię, zebrały się rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz. Modlitwę w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP poprowadził biskup polowy Józef Guzdek. Przed południem prezydent Bronisław Komorowski wraz z rodzinami ofiar związanych z prezydencką kancelarią uczestniczył we mszy odprawionej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.
Uroczystości w Smoleńsku.
– W dniu rocznic katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej najważniejsza jest pamięć o ich ofiarach – mówił minister Tomasz Siemoniak. Szef MON wraz z polską delegacją uczcił w Smoleńsku 96 ofiar katastrofy. Polscy politycy i wojskowi, wśród nich szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, uczestniczyli także w obchodach 73. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Razem z krewnymi ofiar wzięli udział we mszy odprawionej na polskim cmentarzu wojennym, gdzie są pochowane szczątki około 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. – Zginęli tutaj polscy patrioci, którzy z poświęceniem służyli Rzeczypospolitej – zaznaczył po uroczystości minister Siemoniak.
Szef MON odniósł się jednocześnie do kontrowersji i opóźnień w budowie w Smoleńsku monumentu upamiętniającego katastrofę Tu-154. Podkreślił, że sprawa pomnika jest na dobrej drodze, ale w tej kwestii potrzeba cierpliwości i determinacji zamiast ognistych polemik z Rosjanami. Obelisk ma mieć formę muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Pierwszą płytę monumentu poświęcono dziś w czasie mszy w Świątyni Opatrzności Bożej.
W całej Polsce przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach wojskowych ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pod upamiętniającymi je tablicami. Podobnie delegacje wojskowe uczciły ich pamięć.
W Afganistanie członkowie polskiej ambasady, zastępca dowódcy Dowództwa Wschodniego ISAF gen. bryg. Andrzej Knap oraz przyszły szef XIII zmiany PKW gen. bryg. Marek Sokołowski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą byłego szefa Sztabu Generalnego WP gen. Franciszka Gągora. Płytę wmurowano w Kabulu na terenie biura łącznikowego afgańskiej armii.
Wieczorem w Katedrze Polowej WP w intencji żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli w katastrofie, zostanie odprawiona msza przez biskupa Józefa Guzdka.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób. Wśród nich był prezydent Lech Kaczyński z małżonką.
Źródło: PAP, TVN, IAR
autor zdjęć: MON
komentarze