Żołnierze batalionu logistycznego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przetransportowali 40-tonowy bunkier do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
W czasie budowy drogi ekspresowej S3, niedaleko Skwierzyny, drogowcy odkryli niecodzienne znalezisko. Na trasie budowy znajdował się 40-tonowy bunkier. Aby kontynuować budowę drogi, konieczne było przesunięcie kolosalnego znaleziska.
Jak się okazało, bunkrem zainteresowało się Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Wszystkie bunkry znajdujące się na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) są obiektami podziemnymi. Stąd pomysł, aby kolejny obiekt znajdował się na powierzchni tak, aby zwiedzający mogli obejrzeć jego konstrukcję z zewnątrz. – Ten bunkier chcemy wyeksponować na powierzchni, żeby każdy mógł zobaczyć go w całości, a nawet wejść do środka. Może w przyszłości uda się zrekonstruować jego wyposażenie – mówił Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum.
Aby całe przedsięwzięcie mogło dojść do skutku niezbędna okazała się pomoc żołnierzy. Zestaw niskopodwoziowy znajdujący się na wyposażeniu batalionu logistycznego okazał się idealny do przewiezienia konstrukcji o nietypowych wymiarach. – Najtrudniejsze w całej akcji było zamocowanie bunkra. Obiekt ten ma inne gabaryty niż te, które na co dzień transportujemy. Musieliśmy uporać się z jego strukturą. Bunkier jest wykonany z betonu, nie ma odpowiednich haków i mocowań. Musieliśmy więc opasać go w specjalny sposób. Udało nam się to i bezpiecznie przewieźliśmy go do Pniewa – relacjonował sierżant Wojciech Pakulski, dowódca grupy transportowej.
* * *
Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są bezcennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX w. w Polsce i jednym z najciekawszych w Europie. Są one znakiem rozpoznawczym Ziemi Międzyrzeckiej.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: por. Martyna Fedro-Samojedny

komentarze