W ramach XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie działa pięć zespołów doradczych policji PAT (z ang. Police Advisor Team) i Wydział Żandarmerii Wojskowej przeprowadzający specjalistyczne szkolenia z kompanią policji wojskowej stacjonującej przy 3 Brygadzie Afgańskiej Armii.
Jednym z tych zespołów jest PAT prowincjonalny, który odpowiedzialny jest za doradztwo i szkolenie funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji Afgańskiej w Ghazni oraz policyjnej kompanii rezerwy. W skład zespołów doradczych policji wchodzą żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego i Warszawy, wspierani przez wojskowych doradców z Wojsk Lądowych.
Polscy żandarmi szkolą afgańskich policjantów z zakresu szkolenia taktycznego, strzeleckiego i medycznego. Szkolenia prowadzone przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej mają doskonalić umiejętności działania na punkcie kontrolno-blokadowym oraz zatrzymywania osób poszukiwanych i niebezpiecznych, jak również przeszukania terenu i obiektu.
W związku z dużą ilością wypadków komunikacyjnych na terenie prowincji Ghazni, żołnierze Wydziału Żandarmerii Wojskowej poproszeni zostali przez dowódcę afgańskiej żandarmerii wojskowej o dodatkowe zajęcia z zabezpieczenia miejsca zdarzenia w ruchu drogowym.
− Szkolenie zaczęliśmy pokazem zabezpieczenia wypadku i dokładnym omówieniem zrealizowanych działań. Szczególną uwagę staramy się zwracać na szczegółowe i precyzyjne sporządzenie dokumentacji oględzin wypadków komunikacyjnych oraz jak najlepsze zabezpieczenie ujawnionych śladów − powiedział nam podpułkownik Michał Kozłowski. Następnie afgańscy „empicy” w ramach ćwiczenia przystąpili do samodzielnej realizacji czynności na miejscu zdarzenia, którą instruktorzy ocenili bardzo dobrze.
Szkolenia strzeleckie dla policjantów afgańskich prowadzone przez "specjalsów" z Żandarmerii Wojskowej realizowane są zakresu strzelania statycznego na celność i skupienie, strzelania dynamicznego oraz strzelania z pojazdów. Żołnierze z PAT-u prowincjonalnego uczą i doskonalą umiejętności policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownik medyczny Maciej Tylski, który na co dzień pracuje w jednej z warszawskich stacji pogotowia ratunkowego w samych superlatywach określa zaangażowanie afgańskich policjantów.
Źródło: kpt. Marcel Podhorodecki
autor zdjęć: Archiwum PKW
komentarze