Liczne przedsięwzięcia szkoleniowo-metodyczne odbyły się w marcu w ramach miesiąca metodyki w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu.
Głównymi celami szkolenia było przygotowanie żołnierzy zegrzyńskiego Centrum do sprawnego organizowania, kierowania i realizacji działalności szkoleniowo-metodycznej poprzez wdrażanie najskuteczniejszych zasad, form i metod stosowanych w procesie kształcenia zawodowego. Istotą intensywnego cyklu przedsięwzięć była nauka właściwego stosowania zasad, form i metod nauczania przy wykorzystaniu dostępnej bazy szkoleniowej, zabezpieczenia materiałowo-technicznego oraz oprzyrządowania procesu szkolenia.
Ponadto ujednolicono organizację, zasady, formy i metody realizacji kształcenia zawodowego, wdrożono do szkolenia wnioski i doświadczenia zdobyte podczas realizacji procesu kształcenia w Centrum oraz wynikające z bieżącej analizy działalności szkoleniowej, a także pozyskanych w ramach systemu wykorzystania doświadczeń SZ RP.
Podczas miesiąca metodyki odbył się także konkurs na mistrza dydaktyki zegrzyńskiego Centrum w 2013 roku, a tytuł ten zdobyli żołnierze zawodowi: starszy chorąży Grzegorz Sakowski, młodszy podoficer specjalista Cyklu Taktyki i Szkolenia Ogólnowojskowego, oraz kapitan Marek Grobel, wykładowca Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu.
Ponadto zrealizowano kurs instruktorsko-metodyczny dla kadry z małym stażem dydaktycznym oraz kurs instruktorsko-metodyczny dla kadry wyznaczonej do szkolenia specjalistycznego służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. W ramach cyklu szkoleń omówiono także następujące zagadnienia: wykorzystanie nowoczesnych środków multimedialnych wspomagających proces dydaktyczny w Centrum, metodykę przygotowania się kierownika i instruktora do prowadzenia zajęć, zastosowania programów, symulatorów i urządzeń szkolno-treningowych wspomagających proces szkolenia.
Miesiąc metodyki nadzorował szef sekcji metodyki nauczania major Andrzej Szeniawski, który wykładami z dydaktyki zakończył intensywny cykl szkolenia metodycznego w Centrum.
Opracowane materiały szkoleniowe stanowić będą doskonałe narzędzia pomocne przy wykonywaniu podstawowej dokumentacji szkoleniowej, a przekazana wiedza i ujednolicone procedury metodyczne wzbogacą warsztat dydaktyczny instruktorów i wykładowców.
Źródło: kpt. Krzysztof Baran/ CSŁiI
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze