moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe Orły: zapasy styl klasyczny

Tylko dwóch zapaśników specjalizujących się w stylu klasycznym zdobyło nominacje na Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie. Obaj są żołnierzami: st. szer. Łukasz Banak i szer. Damian Janikowski z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu.

Przed czterema laty w Pekinie Polskę reprezentowało trzech „klasyków” i wszyscy byli żołnierzami. Niestety, swój udział w igrzyskach zakończyli w pierwszej rundzie. W Londynie honoru polskich zapasów klasycznych bronić będą debiutanci olimpijscy. Ale jak zapewniają, nie jadą na olimpiadę, aby wygrać przynajmniej jedną walkę. Celują w pierwszy po 16 latach medal dla Polski w zapasach w stylu klasycznym. Dowódca WZS we Wrocławiu mjr Leszek Korszun uważa, że przy szczęśliwym losowaniu obaj mają szansę zajść bardzo wysoko. – Po kwalifikacjach do turnieju olimpijskiego można powiedzieć, że zapaśnicy, którzy spotkają się w Londynie tworzą wyrównaną grupę. Każdy z zawodników, jeśli będzie w bardzo dobrej formie, może dotrzeć do strefy medalowej. Janikowski i Banak są głodni sukcesu. Obaj są dobrze przygotowani do startu – twierdzi przełożony zapaśników.

St. szer. Łukasz Banak od grudnia 2004 roku jest żołnierzem. Pochodzi z miasteczka Trzciel w województwie lubuskim, które słynie z zapaśniczych talentów. Wuj Łukasza sierż. sztab. Marek Kraszewski był czołowym w Polsce zapaśnikiem i to on zachęcił go do zmiany barw klubowych. Młody zawodnik przeszedł z klubu w Trzcielu do Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław, w którym to zawodnikiem, a potem trenerem, był jego wuj. W 2001 roku Łukasz na mistrzostwach Polski juniorów, już w barwach „Śląska”, zajął czwarte miejsce. Trzy lata później był drugi na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. W 2005 roku wywalczył już tytuł mistrzowski wśród młodzieżowców i pierwszy krążek w MP seniorów – brązowy.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy stanął na podium w 2006 roku w Azerbejdżanie, gdzie na Wojskowych Mistrzostwach Świata zdobył srebrny medal. Rok później był trzeci na IV Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Indiach, a w 2010 roku kolekcję wojskowych medali uzupełnił o złoty, który wywalczył na XXVII Wojskowych MŚ w Lahti. W cywilnych czempionatach startował trzy razy. Najlepiej wypadł w zeszłym roku – zajął piąte miejsce, które zapewniło mu przepustkę do Londynu.

W „Śląsku” Banak najpierw trenował pod okiem mjr. Jerzego Adamka, a potem trafił pod skrzydła st. chor. sztab. Józefa Tracza, który jako zawodnik wywalczył trzy medale olimpijskie. – Łukaszowi w przygotowaniu do najważniejszych imprez przeszkadzały kontuzje lub inne problemy. Często chorował, ale od pewnego czasu robi duże postępy. Ostatnio wygrywał z dobrymi zawodnikami, medalistami mistrzowskich imprez. Na MŚ w Stambule był blisko medalu. Dobre wyniki pomogły mu uwierzyć w siebie. Mam nadzieję, że z jak najlepszej strony zaprezentuje się na igrzyskach – mówi trener Tracz, srebrny medalista IO w Barcelonie (1992) oraz brązowy z Seulu (1988) i Atlanty (1996).

Szer. Damian Janikowski jest wychowankiem wrocławskiego „Śląska”. Najpierw trenował go Leszek Użałowicz, a potem Mariusz Kruczyc i st. chor. sztab. Józef Tracz. W kadrze narodowej opiekuje się nim Ryszard Wolny oraz pomagający mu podczas zgrupowań st. sierż. sztab. rez. Włodzimierz Zawadzki i Tracz. Od grudnia 2010 roku jest żołnierzem, ale w wojskowej imprezie mistrzowskiej jeszcze nie miał okazji debiutować. Na międzynarodowej arenie po raz pierwszy stanął na podium w 2009 roku w Ankarze, gdzie wywalczył brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów. Rok później w kategorii seniorów był piąty, a w 2011 – drugi. W tym roku zdobył również srebrny medal na Mistrzostwach Europy.

– Damian w ostatnich dwóch latach wygrał ze wszystkimi najlepszymi zawodnikami w swojej kategorii wagowej, w tym z mistrzami olimpijskimi, świata i Europy. Wiele czynników wpływa na wynik. Wszystko będzie zależało od losowania, od dyspozycji w danym dniu, bo często tak jest, że nie wszyscy najlepsi zawodnicy trafiają ze szczytem formy. Ja mam nadzieję, że Damian ten szczyt osiągnie na start 6 sierpnia i powalczy w Londynie o medal – mówi trener Tracz.

Szkoleniowiec „Śląska” w swoim debiucie na igrzyskach (Seul 1988 r.) wywalczył brąz. Czy Janikowski pójdzie jego śladem? – On jest w jeszcze lepszej sytuacji, bo ja w Seulu miałem 24 lata. Damian ma o rok mniej. Czyli wcześniej zaczyna i ma szansę nie tylko na brąz, ale nawet na złoto – twierdzi chorąży Tracz, którego firmową akcją był rzut przez biodro. – On też umie go wykonywać. Na ostatnich ME przekonał się o tym mistrz olimpijski Andrea Minguzzi. Damian po rzucie przez biodro położył Włocha na łopatki. Jest bardzo wszechstronnie wyszkolonym zawodnikiem. Jego koronnym chwytem jest wejście do pasa i z tego rzut skrętowy oraz wynoszenie z parteru. Jest już na tyle wyszkolony, że powinien przywozić medal z każdej imprezy – dodaje trzykrotny medalista olimpijski.

W sukces Damiana wierzy też jego starszy kolega z wrocławskiego WZS st. chor. sztab. Grzegorz Urbanowski. – Zapaśnicy to są tytani pracy. Oni ciężko harują, aby w ciągu 3-6 minut pokazać się na macie na maksa. Damianowi daję największe szanse na zdobycie medalu z ósemki żołnierzy z Wrocławia – podkreśla były lekkoatleta.

Jacek Szustakowski
dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: archiwum WZS we Wrocławiu

dodaj komentarz

komentarze


Cud w Trewirze
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO