moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Azja zbroi się na potęgę

Kraje azjatyckie wydały na obronę w 2012 roku ponad 287 miliardów dolarów więcej niż Europa. Najszybciej rośnie budżet wojskowy Chin. Tymczasem pogrążony w kryzysie Zachód tnie wydatki na zbrojenia. W przyszłym roku przewaga Azji nad Starym Kontynentem jeszcze się powiększy.


Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie, państwa Azji wydały na wojsko w ubiegłym roku niemal pięć procent więcej niż w 2011. Od ośmiu lat największy budżet obronny w tym regionie mają Chiny (wcześniej prymat należał do Japonii). W 2011 roku było to 89,8 mld dolarów, a w minionym roku kwota ta wzrosła o ponad 11 procent – do 106 mld dolarów. Według rocznika „The Military Balance 2013” realny wzrost chińskich nakładów wyniósł 8,3 procent. Chińczycy korzystają z szybkiego rozwoju gospodarczego, by rozbudowywać swój potencjał militarny.

Przez dwadzieścia lat ich budżet obronny wzrastał co roku o ponad 10 procent, a w 2009 roku nakłady na wojsko zwiększyły się aż o 14,5 procent. Zagraniczni eksperci wojskowi podejrzewają nawet, że władze w Pekinie nie podają wszystkich informacji i w rzeczywistości ich wydatki w sferze militarnej są jeszcze większe. Zdaniem waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, w 2011 roku mogły sięgnąć 140 mld dolarów.

Analitycy twierdzą, że jeśli gospodarka Chin będzie nadal rozwijać się w takim tempie, to już w latach 2025–2028 ich budżet obronny będzie porównywalny z budżetem sił zbrojnych w Stanach Zjednoczonych. Sytuację ułatwiają Chińczykom problemy gospodarcze Ameryki, która musi ograniczyć deficyt finansów państwa. Tym samym jest zmuszona zmniejszyć budżet Pentagonu.

Mimo to Stany Zjednoczone pozostają wciąż niekwestionowanym liderem w wydatkach na obronę. W 2012 roku stanowiły one 45,3 procent kwoty, jaką przeznaczył na ten cel cały świat. Udział Chin, plasujących się na drugim miejscu za USA, wynosi tylko kilka procent. Chiny to jednak nie jedyny kraj w Azji, który przeznacza bardzo duże pieniądze na obronę. Zaraz za nimi są Japonia i Indie, które pod tym względem plasują się w światowej dziesiątce.

Podczas gdy Azja się zbroi, maleją w ostatnim czasie nakłady na obronę w europejskich państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ubiegłym roku wydały one o około 11 procent mniej niż sześć lat wcześniej. To efekt cięć w wojskowych budżetach spowodowanych kryzysem gospodarczym. W Europie najwięcej na obronę przeznaczają Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania – prawie 70 procent wydatków na Starym Kontynencie.

Prawdopodobnie w przyszłym roku przewaga Azji nad Europą się jeszcze powiększy. Rosnąca potęga militarna Chin powoduje bowiem, że coraz więcej na obronę zaczynają przeznaczać ich sąsiedzi. Japonię i Republikę Korei motywuje dodatkowo nieobliczalność reżimu północnokoreańskiego. Zaś Indie ciągle rywalizują z Pakistanem.

Źródła: BBC News, Reuters, VOA, businnestimes.com.sg, IISS, CNNWyścig zbrojeń w Azji będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu. Punktów zapalnych na Dalekim Wschodzie nie brakuje. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Spory terytorialne na japońskiej granicy

Rząd w Tokio chce rozmawiać z Rosją na temat zwrotu Wysp Kurylskich. Pod koniec lutego premier Shinzo Abe spotka się w tej sprawie z prezydentem Rosji. To kolejne rozmowy japońsko-rosyjskie na ten temat. Spór ciągnie się od 1945 roku, gdy Armia Czerwona zajęła należące do Japonii wyspy Archipelagu Kurylskiego.

WR

autor zdjęć: Australian DoD

dodaj komentarz

komentarze


Rezerwista ochotnik też musi się starać
 
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Time for Miecznik
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kraby dla podhalańczyków
Duch Invictus jest, czas na formę
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON odwiedził USA
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
AZOR – podwodny specjalista
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
W jedynym słusznym kierunku
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Raki dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
O bezpieczeństwie państw NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Saper robi przejście
Dron dla hydrografów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy będą podwyżki?
Afganistan. Czas wracać do domu
Ogień na alpejskich szczytach
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Zbrodnia bez kary
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Course on Diplomacy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szczury Torbuku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Star Army
Kobiety a pokój
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ciemne strony Facebooka
Wybierz się na wojskowe studia
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO