moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe priorytety armii – obrona terytorium

Miniony rok dla wojska nie był łatwy, ale na pewno był dobry. Udało się utrzymać wskaźnik finansowania armii, co daje szansę na jej głębszą modernizację – mówił Bronisław Komorowski podczas dorocznej odprawy kierownictwa MON i sił zbrojnych.

Minister obrony Tomasz Siemoniak, prezydent Bronisław Komorowski oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch

Do warszawskiego Centrum Konferencyjnego Wojska Polskiego oprócz prezydenta przyjechali także premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, przedstawiciele Parlamentu, władz państwowych i najważniejsi dowódcy wojskowi.

Podczas uroczystej odprawy podsumowującej miniony rok Bronisław Komorowski mówił, że w tym czasie zapadły istotne decyzje, które „porządkują kierunek zmian w polskim wojsku”. Dodał, że jest zwolennikiem odejścia od koncepcji rozwoju sił zbrojnych opartej na polityce misji ekspedycyjnych. Dlatego już w tym roku zmieniają się priorytety w szkoleniu polskiej armii. Zdaniem prezydenta, Wojsko Polskie nadal musi być przygotowane do udziału w operacjach zewnętrznych, jednak teraz jego szkolenie będzie się koncentrowało na obronie terytorium i zadaniach związanych z planami NATO.

Główne zmiany, które będą zachodzić w armii w najbliższym czasie to: modernizacja obrony powietrznej, Marynarki Wojennej oraz reforma systemu dowodzenia.

Pytany o tę ostatnią sprawę, Bronisław Komorowski przypomniał, że w 2001 roku Polska miała 150-tysięczną armię i cztery dowództwa najwyższego szczebla. – Dziś, gdy wojsko liczy 100 tysięcy, mamy aż siedem takich dowództw – mówił.

Podczas odprawy prezydent i premier mówili też m.in. o nowej inicjatywie NATO, którą przyjęto na szczycie Sojuszu w 2012 r. w Chicago. Chodzi o skoncentrowanie polityki obronnej w regionach (regional focus). – W tej sprawie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni może odgrywać bardzo ważną rolę. Oczywiście przy woli państw założycielskich – Polski, Niemiec i Danii – powiedział polsce-zbrojnej.pl gen. dyw. Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podziękował głowie państwa i szefowi rządu za wsparcie projektów reformy w dziedzinie finansowania i modernizacji armii. – Dziękuję także dowódcom i żołnierzom za szkolenia i udział w misjach – mówił szef MON.

Najbardziej zasłużonych minister uhonorował. Wyróżnionych zostało siedem oddziałów i trzy wojskowe instytucje. Tytuł „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego” otrzymała m.in. XI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie za dokonanie czynu bojowego połączonego z ofiarnością i odwagą żołnierzy.

Zobacz pełną listę oddziałów i instytucji wojskowych wyróżnionych tytułami honorowymi „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” i „Przodująca Instytucja Wojskowa”.Gen. dyw. Bogusław Pacek w swoim komentarzu zauważa, że zasygnalizowana na odprawie jedność prezydenta, premiera, parlamentu i generalicji dobrze wróży na przyszłość. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Taka będzie Polska, jakie będzie wojsko

Doroczna odprawa dotyczy zawsze najważniejszych spraw dla wojska. Dla mnie szczególnie istotny był meldunek szefa Sztabu Generalnego WP złożony zwierzchnikowi Sił Zbrojnych i to, co później powiedział sam prezydent. Generał Mieczysław Cieniuch zaznaczył, że w 2012 roku dobrze zrealizowaliśmy zadania, ale też wskazał, jak wiele ich jeszcze przed nami – mówi gen. dyw. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej.
DK, WR

autor zdjęć: st. chor. szt. Adam Roik / Combat Camera DO SZ, DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~HS
1363346640
GJ może jednak jesteśmy "bezpieczni" dla cudzego interesu? https://www.youtube.com/watch?v=GVeLTD4tgnI Pozdrawiam
DB-F4-96-CF
~obserwator
1363340880
Bronisław K.: "Dodał, że jest zwolennikiem odejścia od koncepcji rozwoju sił zbrojnych opartej na polityce misji ekspedycyjnych. Dlatego już w tym roku zmieniają się priorytety w szkoleniu polskiej armii." Współczuję wojskowym. Najbardziej słyszą o konieczności posiadania, niewielkiej, doskonale wyszkolonej i przede wszystkim zawodowej armii gotowej do interwencji w każdym rejonie świata. Długie i trudne misje w Afganistanie i Iraku, zaangażowanie w Afryce (Czad, Kongo) są tego potwierdzeniem. Teraz to już ma być powszechna, totalna obrona terytorium państwa. Tylko nie za bardzo wiem przez kogo? Lotnictwo symboliczne (są właściwie tylko F-16), marynarka wojenna słabiutka. W miarę silne tylko wojska pancerne-w drodze zakup 128 Leopardów i artyleria (zakupy Krabów i Langust).
D9-E1-C7-2E
~miro
1363260120
bez poboru i przeszkolonej rezerwy ...jesteśmy bezbronni ...i kto zrobił u nas taką dywersję ...ci którzy teraz strasznie przejmują się stanem ...nasze obrony
E3-71-49-31
~Torsten Nielsen
1363192560
Jak to nowy priorytet? To stary, podstawowy i najważniejszy. Armia ma bronić kraju.
19-64-DF-0D
~GJ
1363182960
Po ponad 10 latach,dwóch wojnach i wielkich z nimi wydatkami,dotarło wreszcie że nic nie zarobimy i daliście się wpuścić w maliny a wojsko,sprzęt i obrona kraju leży jak " Plan Pięcioletni" za czasów PRL.Otwierają się oczy,że amerykanie pilnują tylko własnego interesu i w DUSZY mają jakiś naiwnych polaczków,a wystarczyło po wojnie w Iraku zapytać " gdzie są zamówienia na nasze produkty" i powiedzieć STOP a nie ładować się w jeszcze większe bagno Afganistan.Te lata zostały bezpowrotnie stracone,miliardy wydane a mogły być z powodzeniem zainwestowane w sprzęt w kraju.Mieli byśmy już z pewnością OPL,OP i Korwety,nowe czołgi,śmigła i wiele innego sprzętu.
AD-86-1C-FC

Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO