Ponad 60 tysięcy mil morskiej żeglugi, setki wyszkolonych oficerów, podoficerów i marynarzy oraz udział w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach to dotychczasowy bilans służby okrętu transportowo-minowego ORP „Poznań”. 22 lata temu, 8 marca 1991 r., pierwszy raz podniesiono na nim banderę Marynarki Wojennej.
Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest dla okrętu i jego załogi najważniejszym dniem w roku. Podczas „urodzinowej” zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, a dowódca ORP„Poznań” – kmdr ppor. Mariusz PIOŚ przywitał zaproszonych gości.
Byli wśród nich: dowódca 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, kmdr por. Grzegorz Okuljar, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” z Poznania na czele z jej dyrektorem Małgorzatą Borowiak, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Poznania, Andrzej Soboń oraz dowódcy pozostałych okrętów wchodzących w skład dywizjonu. Podczas uroczystości dowódca okrętu podziękował załodze za zaangażowanie w codziennej służbie i pracy oraz złożył zebranym życzenia. Na okręcie podniesiono również wielką galę banderową.
*****
ORP „Poznań”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Torunia, wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Okręty transportowo-minowe proj. 767, typu „Lublin”, zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręt może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.
W swojej służbie ORP „Poznań” wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. w „Strong Resolve”, „Blue Game” oraz w cyklicznych ćwiczeniach „Baltops”.
Źródło: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
autor zdjęć: Marcin Purman
komentarze