8 marca 2013 roku w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego zakończyły się trwające od 4 marca polsko-amerykańskie rozmowy sztabowe. Spotkanie krakowskie było trzecim takim przedsięwzięciem zrealizowanym w relacjach bilateralnych w ostatnich kilku latach.
Rozmowy prowadzone na szczeblu Wojsk Lądowych to inicjatywa, której głównym celem pozostaje budowanie partnerskiego dialogu między obydwoma krajami. Tym razem delegacji amerykańskiej przewodniczył generał dywizji Jeffrey J. Snow, a przewodniczącym polskiej strony był zastępca szefa Sztabu Wojsk Lądowych, generał brygady Marek Mecherzyński. Obrady odbywały się w dwóch grupach roboczych. Pierwszą z nich, której pracami kierował ze strony polskiej szef Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych G-5, pułkownik Piotr Żurawski, była grupa robocza do spraw transformacji i profesjonalizacji. Drugą była grupa do spraw szkolenia, a jej pracami ze strony gospodarzy kierował podpułkownik Grzegorz Parol z 5 Pułku Artylerii z Sulechowa.
Przedmiotem rozmów, zarówno plenarnych jak i prowadzonych w obu grupach tematycznych była problematyka dalszej współpracy Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych oraz Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Omówiono stan realizacji zagadnień podjętych podczas poprzednich, drugich rozmów sztabowych, które odbyły się w Waszyngtonie w czerwcu 2011 roku.
Wielość wspólnych inicjatyw, które realizowali do tej pory żołnierze polscy i amerykańcy udowadnia, że tego typu spotkania mają rację bytu. Warto wspomnieć między innymi wspólny desant żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, który przeprowadzono w czasie największego ćwiczenia Wojsk Lądowych, jakie zorganizowano w roku 2011 na poligonie drawskim pod kryptonimem „Dragon-11”.
Innym przykładem są cykliczne ćwiczenia „Bagram” przygotowujące kolejne zmiany Polskich Sił Zadaniowych kierowane do Afganistanu, w których strona amerykańska pełni nie tylko rolę mentora, ale także współćwiczącego. Od kilku rotacji żołnierze polscy i amerykańscy współdziałają na terenie tej samej prowincji – Ghazni. Afganistan to dowód, że nasza bilateralna współpraca ma jak najbardziej namacalny wymiar i to na każdym poziomie – począwszy od szczebla operacyjnego, poprzez taktyczny, a na bezpośrednich kontaktach żołnierzy z plutonów i drużyn skończywszy. Sprawdzianem partnerstwa są bowiem wspólne patrole i łączone operacje, w których współdziałają ze sobą Amerykanie, Polacy i Afgańczycy.
Równie ważna pozostaje współpraca szkoleniowa, która owocuje wymianą słuchaczy na różnego typu kursach i szkoleniach specjalistycznych. Uczestniczą w nich zarówno oficerowie, jak i podoficerowie. Niemal standardem stało się wysyłanie całych pododdziałów z Polski na szkolenia do centrów szkolenia i szkół amerykańskich w Niemczech, jak choćby ośrodek szkolenia w Hochenfels, czy centrum szkoleniowe w Oberamerghau.
Z drugiej strony żołnierze amerykańscy brali udział w kursach na przykład w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych, działającej w ramach poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Potwierdzeniem wymiany szkoleniowej jest również kierowanie żołnierzy na kursy i szkolenia różnego szczebla realizowane w uczelniach wojskowych w Stanach Zjednoczonych.
Potwierdzeniem dobrych relacji bilateralnych było sprowadzenie do Polski trenażera do szkolenia counter-IED, co miało miejsce w czasie szkoleń X, XI i XII zmiany PKW Afganistan. Był to pierwszy raz, gdy strona amerykańska zdecydowała się użyć tego zestawu do szkolenia poza terenem swojego Centrum.
Wzajemne kontakty to również wizyty składane w Dowództwie Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli i w jednostkach Wojsk Lądowych przez amerykańskich dowódców różnego szczebla, rozmowy i wymiana doświadczeń związanych z procesem profesjonalizacji i modernizacji technicznej Wojsk Lądowych. To tylko niektóre przykłady korzyści, jakie obu stronom przyniosły kontakty i rozmowy prowadzone na poziomie Wojsk Lądowych.
Końcowym akcentem krakowskiego spotkania było podpisanie przez przewodniczących obu delegacji uczestniczących w rozmowach sztabowych memorandum, w którym określono kierunki prac do czasu zorganizowania kolejnych rozmów sztabowych. Spotkanie to udowodniło, że partnerski dialog, jaki na co dzień prowadzą ze sobą Polacy i Amerykanie, przyczynia się do lepszego poznania, zacieśnienia współpracy na różnych polach, przy jednoczesnych wymiernych korzyściach dla obu stron.
Źródło: Jacek Matuszak, mjr Andrzej Krzywicki
autor zdjęć: sierż. Sławomir Bergel
komentarze