moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Last minute na wojskowe tanie wczasy

Jurata, Międzyzdroje, a może Solina – żołnierze, którzy chcą wyjechać na urlop finansowany z funduszu wojskowego, muszą się pospieszyć. Wolnych miejsc jest coraz mniej. Szansę na rodzinny wypoczynek w ośrodkach wczasowych armii mają ci o najniższych dochodach.


St. chor. Andrzej Szymczyk z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu ubiegłoroczne wakacje spędził z żoną i dziećmi w Unieściu. Wojskowy dom wczasowy leży na mierzei oddzielającej jezioro Jamno od wybrzeża Bałtyku. W ośrodku są korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, a miłośnicy rejsów mogą np. popływać kutrem. Za pobyt i wyżywienie st. chorążemu i jego rodzinie zapłaciło wojsko w ramach programu „Tanie wczasy”. – Dla osób, których nie stać na wakacyjny wyjazd, to bardzo atrakcyjna oferta – mówi podoficer.

Wczasy finansowane przez MON organizowane są w dziewięciu wojskowych ośrodkach w kraju, zazwyczaj poza głównym sezonem urlopowym. Na wyjazd szansę mają żołnierze o najniższym uposażeniu. Przepisy zakładają, że miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 1125 złotych. – To 45 procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które obecnie wynosi 2,5 tysiąca zł brutto – wyjaśnia płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych.

Z programu najczęściej korzystają szeregowi zawodowi i podoficerowie. Mogą to zrobić raz na dwa lata. Sami decydują, gdzie wraz z rodziną chcą spędzić wakacje. Do wyboru mają miejscowości położone nad morzem, nad jeziorami i w górach. Najczęściej wybierają Juratę, Sopot, Międzyzdroje i Unieście. Ale na brak zainteresowania nie narzekają też ośrodki w Solinie i Zakopanem. W tym roku większość domów wczasowych ma już ostatnie wolne miejsca. Wyjechać można jeszcze np. do Waplewa na Mazurach czy do Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko zapłaci za dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie traktowane będzie jako ich przychód. – Dlatego mundurowi, którzy wybiorą się na takie wczasy, będą musieli zapłacić podatek dochodowy od przyznanego świadczenia – tłumaczy płk Pacek.

Z wakacyjnej oferty MON mogą skorzystać też żołnierze zawodowi, którzy zostali poszkodowani lub ranni podczas misji zagranicznej. W ich przypadku dochód nie ma znaczenia. – Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu dwóch lat od powrotu do kraju – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. Na sfinansowanie wczasów rok temu resort obrony wydał prawie 8,5 mln zł, a w 2011 roku – ponad 12,7 mln zł.„Tanie wczasy” to nie jedyny sposób MON na organizację wypoczynku dla żołnierzy. Dzięki wymianie turystycznej wojskowi mogą spędzić urlop w kurortach we Francji, Portugalii czy Grecji. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Wojskowy last minute

Francja, Portugalia, Grecja - to tylko nieliczne z krajów, w których żołnierze i pracownicy wojska mogą spędzić urlop na korzystnych warunkach. Wszystko dzięki turystycznej wymianie: gdy np. polski żołnierz odpoczywa w Karlovych Varach, czeski wojak spędza urlop nad Bałtykiem.
PG

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Aga
1375180680
Do ~Krzysiek: Jest jest bo byłam :) A w kwietniu czy maju to możesz sobie dzwonić... :) rezerwacje robi się w listopadzie/ grudniu :) No i są turnusy wyłączone z "tanich wczasów" - zazwyczaj jest to przełom lipca i sierpnia :)
F9-E6-FA-AB
~Krzysiek
1369582740
Bardzo ciekawy artykuł, aż dech mi zaparło jak się dowiedziałem że w Międzyzdrojach jest miejsce. Dziwnym trafem jak dzwoniłem na przełomie kwiecień potem maj zostałem poinformowany , że w lipcu i sierpniu NIE ma dofinansowania w Międzyzdrojach ! więc pytam czy to jakiś cud się stał czy mydlenie oczu ?
2E-DA-DB-C4
~Binio
1362495540
Za $800 miesiecznie w moim super markiecie inwalidzi pakuja zakupy.
E4-7A-CB-AE

Nowe zadania szefa SKW
 
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO