moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsi z najlepszych

Stosunkowo łatwo zdobyć Buzdygan, udowadniać każdego dnia, że jest się godnym tej nagrody to znacznie trudniejsze zadanie – powiedział kpt. mar. pilot Sebastian Bąbel, jeden z tegorocznych laureatów wyróżnienia miesięcznika „Polska Zbrojna”. W gronie naszych przyjaciół, czytelników pisma i portalu, spotkaliśmy się w piątek, by uhonorować wyjątkowych ludzi wojska.


Buzdygany – nagrody redakcji „Polski Zbrojnej” – zostały wręczone już po raz dziewiętnasty. Gospodarzem Gali, który przywitał gości, był Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Nagroda naszej redakcji jest chyba jedyną, którą przyznają ci, którzy dostali ją rok wcześniej – mówił Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny pisma. Tegoroczną nowością był pierwszy w historii Buzdygan internautów. Czytelnicy portalu wyróżnili Marcina Ogdowskiego, autora strony zAfganistanu.pl. – Na wieść o tym, społeczność na moim blogu obwołała mnie „hetmanem Internetu” – żartował dziennikarz.

Redakcja polski-zbrojnej.pl wróciła do wieloletniej tradycji nagradzania wojskowych sportowców. W zorganizowanym na portalu plebiscycie wyłoniliśmy Sportowca Roku, a Kapituła przyznała trzy kolejne wyróżnienia – Trener roku, Nadzieja sportu wojskowego oraz Nagrodę specjalną. – Sport musi być obecny w wojsku i warto promować tych, którzy osiągają wspaniałe rezultaty. Mam nadzieję, że nasz Plebiscyt przyczyni się do odpowiedniego uhonorowania najlepszych sportowców i trenerów – mówiła Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. – Jestem bardzo zaskoczona tym zwycięstwem, bo dopiero w grudniu debiutowałam w reprezentacji Wojska Polskiego. To wyróżnienie sprawia, że czuję ogromną motywację do dalszej pracy – powiedziała szer. Paula Wrońska, Nadzieja sportu wojskowego 2012 roku.

– Laureaci zostali docenieni przez bardzo srogie jury – przez swoich kolegów, przełożonych i podwładnych. Oni znają ich najlepiej i tacy sędziowie nigdy się nie mylą – powiedziała Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, która pogratulowała zwycięzcom w imieniu ministra Tomasza Siemoniaka, patrona honorowego sportowego plebiscytu.

Praca zespołowa – to hasło przewijało się we wszystkich podziękowaniach. Choć przyznane przez redakcje pisma „Polska Zbrojna” oraz portal polska-zbrojna.pl nagrody przypadły konkretnym osobom, to po raz kolejny dostaliśmy dowód, że w wojsku liczy się współpraca. – Sukces CIMIC to przede wszystkim ludzie. Jeżeli wokół siebie zgromadzę profesjonalistów, którzy z pasją dążą do realizacji postawionych zadań i „chce im się chcieć”, to możemy osiągnąć naprawdę wiele – przekonywał ppłk Cezary Kiszkowiak, były szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Na sukces pojedynczego żołnierza pracują jednak nie tylko jego koledzy i koleżanki ze służby. – Chciałabym serdecznie podziękować rodzinom laureatów. Doskonale wiem, ile ciężkiej pracy ich kosztowało, by ich najbliżsi mogli odnosić takie sukcesy – mówiła poseł Jadwiga Zakrzewska, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Agnieszka, żona nagrodzonego Buzdyganem dowódcy zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca odebrała nagrodę w imieniu męża, który jest na misji. – Przez cały okres rozłąki, budzę się i zasypiam „z Afganistanem”. My, żony komandosów, musimy być silne. Nasi mężowie wykonują bardzo trudne zadania i musimy dać im gwarancję, że u nas wszystko w porządku. Dzięki temu nie martwią się tym, co w kraju i mogą koncentrować się na służbie – mówiła.

Jak przystało na konkurs redakcji wojskowych, nagrody były militarne. Laureaci Buzdyganów otrzymali repliki szesnastowiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej, natomiast zwycięzcom plebiscytu sportowego wręczono broń – repliki szabel i pistoletów z epoki.


O Buzdyganach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 Laureaci Buzdyganów 2012

  Kapitan marynarki pilot Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego, za wyjątkowe umiejętności pilota lotnictwa morskiego, które wielokrotnie wykorzystał w wielu arcytrudnych operacjach bojowych i kryzysowych.
     
  Dowódca zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych, nominujących go do tytułu niekwestionowanego ambasadora Sił Zbrojnych RP w międzynarodowych strukturach.
     
  Zespół żołnierzy jednostki Formoza za nietuzinkowy pomysł, jak pomóc koledze, urzeczywistniający zasadę morskich komandosów mówiącą, że nigdy nie zostawiają swoich.
     
  Podpułkownik Cezary Kiszkowiak, szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie współpracy cywilno-wojskowej podczas misji w Iraku i Afganistanie.
     
  Starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik, pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw podoficerów, za zmaterializowanie nowej idei szkolenia podoficerów w polskim wojsku „Lider”.
     
 
 

Marcin Ogdowski, autor bloga zAfganistanu.pl, za stworzenie bloga, który pozwolił wielu rodzinom zrozumieć sens misji pod Hindukuszem, a także przetrwać rozłąkę.

Zwycięzcy Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego 2012 roku

Najlepszy Europejczyk w maratonie na igrzyskach st. szer. Henryk Szost został według internautów „Sportowcem roku”. Kapituła uznała, że st. chor. sztab. Józef Tracz jest najlepszym trenerem w sporcie wojskowym, a szer. Paula Wrońska jego nadzieją. Za całokształt uhonorowano Edwarda Stawiarza z WKS Wawel Kraków.

St. chor. sztab. Józef Tracz był wybitnym zapaśnikiem w stylu klasycznym. Obecnie jest trenerem w tej dyscypliny w WKS Śląsk i wrocławskim Wojskowym Zespole Sportowym. Jego klubowym podopiecznym jest brązowy medalista z Londynu kpr. Damian Janikowski.

Szer. Paula Wrońska to złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou – miejsce na podium wywalczyła w klasyfikacji drużynowej wraz z kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Szer. Paula Wrońska także akademicką mistrzynią świata. Na mistrzostwach studentów w Kazaniu zdobyła także brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Kapituła przyznała również „Nagrodę specjalną”. Za całokształt dokonań i szczególne osiągnięcia dla sportu wojskowego wyróżniono Edwarda Stawiarza, wieloletniego zawodnika i działacza WKS Wawel Kraków. Specjalizował się w biegach na długich dystansach. Jako działacz zasłużył się utrzymaniem na sportowej mapie Polski jednego z najstarszych polskich klubów.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO