Jeszcze w tym roku zostaną podpisane międzynarodowe umowy w sprawie utworzenia polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju i udział w zagranicznych operacjach pod egidą Unii, NATO i ONZ.
Należy się spodziewać, że stosowne porozumienie w sprawie brygady będzie podpisane w drugim kwartale tego roku – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem. Politycy rozmawiali na sesji ministrów obrony państw NATO 22 lutego w Brukseli. – Prace nad projektem umowy między Litwą, Polską i Ukrainą w sprawie utworzenia wspólnej jednostki wojskowej są kontynuowane – potwierdza Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej. W marcu do Warszawy przyjedzie ukraiński szef resortu obrony. Ostateczne uzgodnienia mają zapaść do kwietnia, a w drugim kwartale tego roku będzie podpisana umowa techniczna dotycząca lubelskiej jednostki. Wtedy zostaną wyznaczone konkretne pododdziały bojowe, które wejdą w skład polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.
O utworzeniu wspólnego, litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu zdecydowali ministrowie obrony Litwy, Polski i Ukrainy jeszcze w 2007 roku. Kilka miesięcy później podjęto decyzję o przekształceniu batalionu w brygadę. List intencyjny o powołaniu LITPOLUKRBRIG podpisali przedstawiciele trzech państw w 2009 roku podczas nieformalnych konsultacji wysokiego szczebla NATO–Ukraina w Brukseli. Jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej brygady było zaangażowanie Ukrainy we współpracę z NATO.
Polski komponent wielonarodowej brygady stworzono na podstawie istniejącej wcześniej w Lublinie 3 Brygady Zmechanizowanej. Głównym jej zadaniem ma być utrzymywanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz prowadzenie współpracy wojskowej między krajami. Jednostka ma uczestniczyć w operacjach zagranicznych pod egidą UE, ONZ i Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W obecnej sytuacji naszym głównym zadaniem jest działanie w sytuacjach kryzysowych. Oprócz tego intensywnie szkolimy się do działania w strukturach międzynarodowych – mówi kpt. Dariusz Drączkowski z lubelskiej brygady.
Polska część brygady to na razie około 350 wojskowych. Tworzą w Lublinie dowództwo i batalion dowodzenia. Zgodnie z planami pododdziały bojowe, które ma wydzielić Ukraina i Litwa, nie będą przenoszone do Lublina. Żołnierze z Ukrainy i Litwy na czas misji i szkoleń będą podlegać polskiemu dowódcy. Obecnie LITPOLUKRBRIG dowodzi płk Jarosław Kraszewski. Litwini i Ukraińcy obejmą stanowiska w dowództwie i sztabie brygady dopiero po podpisaniu umowy.
Zgodnie z planem gotowość operacyjną wielonarodowa brygada ma osiągnąć do końca 2013 roku.
autor zdjęć: Bogusław Politowski
komentarze