Jaki jest wpływ religii na bezpieczeństwo międzynarodowe? Czy islam słusznie kojarzy się z terroryzmem i jaką rolę pełnią przywódcy religijni w budowaniu stabilnej sytuacji na świecie – debata na ten temat odbędzie się jutro na Akademii Obrony Narodowej. Wykład wygłosi ambasador Iranu w Polsce.
Dyskusję zorganizowano w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa, think tanku Akademii Obrony Narodowej. Studenci wysłuchają wykładu Samada Ali Lakizadeha, ambasadora Islamskiej Republiki Iranu w Polsce.
Po zamachach w 2001 roku wiele osób postrzega islam jako religię konfliktogenną a muzułmanów kojarzy głównie z terrorystami. – Ambasador będzie miał szansę przekonać słuchaczy, że islam nie jest religią nawołującą do konfliktów zbrojnych, ale głoszącą pokój – mówi gen. dywizji Bogusław Pacek, rektor-komendant AON.
Ambasador dr Ali Asghar Soltanieh misję w Polsce rozpoczął w 2010 roku. Jest także stałym przedstawicielem Islamskiej Republiki Iranu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.
Iran to państwo rządzone przez fundamentalistów religijnych. Na świecie najwięcej kontrowersji wzbudzają prace Irańczyków nad uzyskaniem energii jądrowej. Zdaniem amerykańskiego i izraelskiego wywiadu prace te mają na celu wyprodukowanie broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza.
Wystąpienie irańskiego dyplomaty wpisuje się w cykl wykładów przedstawiających wpływ religii i przywódców duchowych na światopogląd jej wyznawców. – Niedługo we Wszechnicy będziemy mogli posłuchać o roli Dalajlamy dla bezpieczeństwa Tybetu – zapowiada gen. Bogusław Pacek.
W tym tygodniu we Wszechnicy odbyła się debata z udziałem przedstawicieli trzech największych najpotężniejszych państw świata. Przemawiali ambasadorzy USA, Rosji i Chin. Na spotkanie przyjechało kilkudziesięciu akredytowanych w Polsce dyplomatów z całego świata.
Do Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej zapraszani są zarówno politycy, jak i wojskowi, mający wpływ na kształtowanie światowego bezpieczeństwa. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Studenci pytają o francuską interwencję w Mali |
Europa może stać się skansenem |
autor zdjęć: AON
komentarze