Zakończyło się szkolenie poligonowe, którego celem było przeprowadzenie końcowego sprawdzianu dla wszystkich pododdziałów i komponentów wchodzących w skład XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Szkolenie żołnierzy, którzy zasilą niebawem Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF – International Security Assistance Force) rozpoczęło się już 14 stycznia. Na poligonie w Wędrzynie ćwiczyli żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z żołnierzami z ponad 50 jednostek Wojska Polskiego, głównie Wojsk Lądowych, ale też Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Oprócz stanowiących trzon XIII zmiany kawalerzystów, byli to m.in. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, lotnicy z 49 Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego wzmocnieni przez lotników ze wszystkich baz lotniczych w kraju, żołnierze pododdziałów specjalnych, żandarmi, logistycy z 10 Brygady Logistycznej z Opola i ich koledzy z wojskowych oddziałów gospodarczych oraz innych pododdziałów zabezpieczających realizację usług niezbędnych do działania wojsk. Szkolili się także saperzy z Kazunia wraz z inżynierami innych pododdziałów, specjaliści działań psychologicznych z Bydgoszczy i współpracy cywilno-wojskowej z Kielc.
Wędrzyńskie certyfikacje kolejnych szczebli dowodzenia, od drużyny do kompanii, potwierdziły, że wysiłek i czas poświęcony na szkolenie i zgrywanie poszczególnych komponentów i komórek funkcyjnych nie poszły na marne. Żołnierze Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej (SGPSz) ćwiczeniem „Serwal ‘13”, przeprowadzonym w dniach 11-13 lutego, zakończyli proces certyfikacji, uzyskując gotowość do służby w składzie XIII zmiany. Jako ostatnie certyfikację uzyskały kompania logistyczna i żołnierze Taktycznego Zgrupowania Bojowego C. Ostatnim akordem przygotowań kontyngentu będzie ćwiczenie „Bagram XIII”. W jego trakcie certyfikacji zostanie poddany sztab Polskich Sił Zadaniowych wraz z dowódcą kontyngentu generałem brygady Markiem Sokołowskim.
W czasie szkolenia równolegle z pododdziałami poznawali się i zgrywali wszyscy oficerowie, podoficerowie i żołnierze dowództwa i sztabu XIII zmiany. Po zakończeniu ćwiczeń żołnierze pododdziałów wracają do garnizonów, zaś dowództwo i sztab przemieszcza się do kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, gdzie w ostatniej dekadzie lutego wykorzystają swoją wiedzę, wyniki zgrywania przeprowadzonego w trakcie miesięcznej wspólnej pracy i ćwiczenia sztabowego pod kryptonimem. „Sokół ’13”, by przejść pozytywnie ostatni egzamin i osiągnąć pełną gotowość do działania na terenie Afganistanu.
Źródło: mjr Dariusz Osowski
autor zdjęć: mjr Dariusz Osowski, kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka, kpt. Mirosław Dmuchowski
komentarze