Syryjscy powstańcy zdobyli wojskową bazę lotniczą koło Aleppo. To kolejny ważny obiekt zajęty w ostatnich dniach przez przeciwników reżimu Baszara al Asada. Rebelianci chwalą się, że przejęli wojskowe samoloty i śmigłowce, w tym myśliwce MiG.
Powstańcy zajęli rządową bazę lotniczą al-Jarrah w rejonie miasta Tabqa (po arabskiej rewolucji 8 marca 1963 r. zmieniono jego nazwę na Thawra) w prowincji Aleppo. Podczas 48-godzinnych walk zginęło, odniosło rany lub zostało schwytanych około 40 żołnierzy armii rządowej. Reszta wojskowych uciekła. Z al-Jarrah wylatywały śmigłowce, które atakowały pozycje rebeliantów w tej części kraju. W Internecie pojawił się film przedstawiający zdobyte lotnisko, na którym przy pasie startowym i w schronach widać samoloty i śmigłowce. Wśród zdobyczy są myśliwce MiG. Maszyny podobno są zdolne do lotu. Jednak pojawiły się inne opinie, że al-Jarrah jest drugorzędnym lotniskiem wykorzystywanym do celów szkoleniowych, z niewielkimi zapasami amunicji, z dawno już nieużywanymi samolotami.
Wcześniej powstańcom udało się przejąć kontrolę nad inną bazą lotnictwa rządowego. W styczniu opanowali oni lotnisko Taftanaz w północno-zachodniej Syrii. Wówczas powstańcy podawali, że wzięli 28 jeńców, zdobyli składy broni i amunicji oraz pięć sprawnych śmigłowców. Jednak nie potwierdzono, że maszyny te rzeczywiście były sprawne.
Inny duży sukces powstańcy odnieśli w pobliżu al-Jarrah. 11 lutego zajęli tamę Furat na Eufracie, w prowincji Raqa, gdzie się znajduje elektrownia wodna. Obiekt ten, wraz wielkim sztucznym jeziorem Al-Asad, jest jednym z symboli industrializacji kraju i rządów rodziny Asadów. Największą syryjską tamę zbudowano przy wsparciu ZSRR w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku.
Źródła: aljazeera.com, BBC News, AFP, globalpost.com., AP, cbs news.com.
Konflikt w Syrii od wielu tygodni elektryzuje społeczność międzynarodową. Czytaj o nim na portalu polska-zbrojna.pl.
Izraelskie myśliwce zaatakowały w Syrii | Natowskie Patrioty przeciwko syryjskim Scudom | Lotniska w Syrii pod ostrzałem |
autor zdjęć: Wikipedia
komentarze