42 słuchaczy Szkoły Podoficerskiej MW i elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz żołnierzy zawodowych oddało przeszło 18 litrów krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.
Słuchacze i elewi służby przygotowawczej NSR oddają honorowo krew.
W związku potrzebami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku marynarze Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce stawili się 22 stycznia na pierwszą w tym roku akcję honorowego krwiodawstwa zorganizowanego przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy CSMW. 42 słuchaczy Szkoły Podoficerskiej i elewów służby przygotowawczej oraz żołnierzy zawodowych oddało przeszło 18 litrów tego bezcennego płynu.
Podczas trzech ostatnich akcji przeszło 70 marynarzy oddało 33 litry krwi. Od kilku lat akcje krwiodawstwa mają inny charakter niż dotychczas, ponieważ słupskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dysponuje nowoczesnym, mobilnym punktem pobierania krwi, co znacznie poprawiło jakość i komfort prowadzenia akcji honorowego krwiodawstwa. Dziennie krew może oddać do 45 osób. We wnętrzu autobusu znajduje się rejestracja z dokumentacją elektroniczną dawców oraz mały gabinet lekarski, w którym można zrobić testy medyczne przed pobraniem krwi. Pojazd jest także wyposażony w komfortowe, sterowane elektronicznie fotele.
Akcje honorowego krwiodawstwa są podstawą stałej współpracy pomiędzy RCKiK
w Słupsku oraz CSMW, której historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Tytuł
i legitymację Honorowy Dawca Krwi” może otrzymać każdy, kto chociaż raz oddał honorowo krew. Może to zrobić każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca ponad 50 kilogramów. Krwiodawca, oprócz satysfakcji, ma zapewniony ekwiwalent za oddaną krew w postaci czekolad lub innych produktów żywnościowych, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew, otrzymanie wyników badań krwi i inne, określane przez władze samorządowe (np. zniżki na przejazdy komunikacją miejską).
Źródło: kmdr ppor. Robert Biernaczyk/ CSzMW
autor zdjęć: CSzMW
komentarze